Sám sebe pánom. Som si istá, že si si predstavila ľudí, ktorí nepracujú 8 a viac hodín denne, ale majú rozbehnutý svoj vlastný biznis. Ale je to tak naozaj? Sú títo ľudia naozaj nezávislí od ostatných? Čo ak pojem ,,byť sám sebe pánom“ znamená aj niečo iné? Skús sa na to pozrieť z tejto stránky.

Čo by sa stalo, keby speváci prišli o všetkých svojich poslucháčov, knihy spisovateľov by sa nepredávali, pretože by o ne nemal nikto záujem a influenceri by prišli o všetkých svojich sledovateľov na Instagrame? Tak vidíš, aj títo ľudia, čo sa týka finančnej stránky života, sú závislí na ostatných, aj keď iným spôsobom, než bežný zamestnaný človek. No cieľom tohto článku nie je rozprávať sa o peniazoch, ale o slobode. Osobnej slobode.

Neznamená vyššie spomínaný pojem to, že si pánom svojho života? Možno to znamená, že si necháš oholiť hlavu, aj keď je celé tvoje okolie proti. Že si oblečieš tie nádherné šaty, ktoré sa ti tak veľmi páčia a nevadí ti, že kamoška povedala, že si v nich tučná. Že odídeš z vysokej, aj keď rodičia tvrdia, že ťa vydedia, ak to spravíš.

Že si pustíš tú pesničku z osemdesiatych rokov, aj keď sa ti všetci tvoji kamoši smejú, že si staromódna. Že sa nehanbíš povedať svoj úprimný názor, aj napriek tomu, že sa nezhoduje s názorom ostatných. Že neudržuješ vzťah, ktorý ťa neposúva vpred a spôsobuje ti bolesť, len kvôli tomu, aby si neranila toho druhého. Že si nepotrebuješ dokazovať svoju hodnotu, lebo si si jej vedomá.

Príkladov by sa dalo nájsť neúrekom. Zastav sa na chvíľu a úprimne si odpovedz na otázku: ,,Som sama sebe pánom?“ Ak je tvoja odpoveď nie, treba niečo zmeniť. Lebo len vtedy budeš viesť plnohodnotný život.

„Človeka bez slobody si nemožno predstaviť ináč, ako človeka bez života.“

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.