Všetko, čo je na Instagrame či iných sociálnych sieťach je podľa teba dokonalé? Áno, v súčasnosti je viac ako 90 percent snímok tak upravených, aby na prvý pohľad vyvolávali taký dojem. Realita je však vo väčšine prípadov úplne iná.

23-ročná modelka Kimberly Douglas sa rozhodla otvoriť oči všetkým, ktorí si naivne mysleli, že všetko na sociálnych sieťach musí byť automaticky perfektné. Vytvorila snímky hodné módnych časopisov, no málokto by povedal, že tieto fotografie vznikli u nej doma.

Pri každej fotke, ktorú uverejnila na Instagrame, tak môžeš nájsť dokonalý výsledok, no keď sa preklikáš ďalšími snímkami, uvidíš, ako fotenie prebiehalo v skutočnosti. A že ide o naozaj obrovské rozdiely. Preto never všetkému, čo na prvý pohľad vidíš. Toto je dôkaz, že za všetkým pozlátkom sa môže ukrývať úplne odlišná realita.

Toto je malá ochutnávka jej práce

zdroj: instagram.com/kihmberlie
zdroj: instagram.com/kihmberlie
zdroj: instagram.com/kihmberlie

Preklikaj si jej ostatné výtvory

View this post on Instagram

I wasn’t going to post this, (I’m not a huge fan of it and I’m still debating on if I’m going to let it stay up) but I got a lot of messages from y’all saying you liked it and that I should still post it so I’m posting it and to show that all of my ideas don’t come out as planned. That whole cardboard thing (first clam attempt) fell apart this morning and didn’t dry right last night, so I tried making a clam out of crepe paper, personally my expectations were really high for this shoot and this photo didn’t meet them. So this is my version of the Birth of Venus (on a budget) ahaha Edit: okay I’ll keep it up ahaha, but I’ll definitely be trying this again in the future

A post shared by K I M B E R L Y. (@kihmberlie) on

View this post on Instagram

I honestly didn’t think this shoot was going to work out at first, I was going to pin all of the leaves to the wall but I didn’t have enough pins, then I was going to take the photo from above but I didn’t have enough leaves and I wanted to look like I was in a rainforest. Eventually it was like 💡…to hot glue all of my fake leaves to the two art boards I had, then I put on a bikini top, dunked my head in the tub, sprayed my face, neck, and entire upper body with water and started taking photos 😂 (Thanks to God it all came together in the end 😂🙌🏾)((swipe for the bts/during photos)) Inspired by: @uuanjie’s photo of @dmeiyue (((photo is in my story I don’t know why it didn’t post with all the other photos 🤦🏾‍♀️)))

A post shared by K I M B E R L Y. (@kihmberlie) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.