Kto je pravá kamarátka? Tá, ktorá ti vždy pochváli outfit? Ktorá počúva tvoje problémy a už sa v hlave teší, ako realitu upraví a pošle ďalej? Ktorá keď vie, že sa ti niekto páči dá aj obličku za to, aby ho dostala do postele? V akej zvrátenej dobe to žijeme, že takejto povieme kamarátka? Toto je mrcha, nie kamarátka.

Kamarátka je tá, ktorá aj keď má na chate vlastné problémy, beží ti zopnúť vlasy, keď ti je zle. Ktorá keď ťa vidí plakať, najprv ťa objíme a potom ti dôkladne vyčistí žalúdok, pretože pre takého blbca sa ozaj plakať neoplatí. Taká, ktorá keď uvidí, že si po ťažkej skúške zaspala a na nočnom stolíku máš zaliaty čaj, tak ti z neho vyberie sáčok, lebo vie, že nemáš rada, ak sa veľmi dlho lúhuje. Tá, ktorá si vždy prečíta tvoj článok, lebo vie, ako veľmi ti na tom záleží.

Pravdu do očí povie iba charakter

Usmievať sa a prikyvovať je stratégia géniov. Neurazí, nezahanbí. Avšak pravá kamarátka ti povie do očí pravdu. My, ženy, máme tendenciu stavať si v hlave vzdušné zámky. On ma v skutočnosti miluje. Je len ubolený a potrebuje čas, aby to pochopil. Nevieme sa zmieriť s tým, že veci občas nie sú tak ako si predstavujeme. Žiaľ.

Kamarátka tu nie je preto, aby ti povedala, čo máš robiť. Nemá sa snažiť rozfúkať tvoje vzdušné zámky. Ale má ti povedať svoj názor. Pravdu. Pretože i keď bolí, lieči. Občas ťa musí nechať padnúť, aby si sa dokázala pozbierať, pretože nepotrebuješ vodiť za ručičku. Nemáš plakať, že už ostaneš navždy sama, ale ani patriť každému. Kamoška ti má pomôcť udržať sa na správnej ceste, ale urobiť to musíš ty sama.

 

Facka pre boľavé srdce

My, ľudia, máme často pocit, že naše problémy sú tie najväčšie na svete. Nikto nás nechápe a máme to hrozne ťažké. Niekto svoje problémy dusí v sebe. Niekto o nich hovorí toľko, že vieš, o čom bude reč a to si si ešte nesadla. A obe možnosti sú v poriadku. V tom je krása človečenstva, v rozmanitosti. Niet nad kávu s kamarátkami.

Minule som čítala, že až 80 % konverzácie na káve tvoria klebety. A čo? Občas si tak od srdca ďobnúť, to si nevieme pomôcť. Ale nemali by sme to preháňať, sú aj lepšie témy na rozhovor. Možno je občas dôležité pustiť z hlavy vlastné problémy a vypočuť si tie cudzie.

Cieľom možno ani nemusí byť problém vyriešiť, ono to občas nie je v našej moci. Ale dať človeku najavo, že v tom nie je sám. Že sme tu pre neho a pomáhame mu ich niesť. Život nás občas poriadne prefacká. Občas máme pocit, že naše srdce toho už viac nezvládne. Ale život ti neprinesie nič, čo by si nezvládla.

Ďakujem, že si občas mrcha

Ja viem, že sa občas chovám hlúpo. Stváram hlúposti a pustím si ústa na špacír. Ty sa nad tým všetkým iba pousmeješ a ideme ďalej. Ďakujem za to, že vo svojom živote môžem mať takú osobu. Nezáleží na tom, či je to moja bývalá spoluhráčka z basketbalu. Moja partia zo strednej. Moje spolubývajúce na intráku. A najmä kamoška, ktorá to so mnou od strednej ťahá až do teraz.

Je to klasická hollywoodska chuťovka. Keď sme sa spoznali, myslela som si, že si strašná mrcha. A keď som ťa spoznala, zistila som, že si tá najmilšia, najvtipnejšia a najláskavejšia mrcha, akú poznám. A vlastne, nie si mrcha, si skôr moja sestra.

Presne takú kamarátku želám vám všetkým. Ktorá vám povie pravdu do očí. Ktorá bude vaše omáčky počúvať dookola. Ktorá vás vždy podrží. Ktorá vám odpustí vaše prešľapy. Ktorá vám povie, kedy dosť. A ktorá je kráľovnou každej párty.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.