Instagram/petratothjewellery/omegaladiesclub

Milujú ju všetky nákupné maniačky. Dokáže doplniť náš outfit a vytvoriť tak dokonalý, pôsobivý look. Reč je o bižutérii, ktorej je na trhu viac ako dostatok. Čo však robiť v situácii, ak si si kúpila kúsky, ktoré ti nesedia tak ako si si to predstavovala?

My sme sa preto pozreli, aké rozoznávame tóny pleti podľa jewelryshoppingguide. Bižutériu by si mala voliť na základe tvojej pokožky, a teda tónu pleti, pretože práve na ňu šperky priliehajú. Rovnako to platí aj pri výbere oblečenia. Ak si budeš najbližšiu dobu nejaký ten kúsok kupovať, skús sa zamerať na tieto rady. Určite sa potom nestane sa, že ti nesadne. Budeš s ním vyzerať presne tak, ako si si to predstavovala.

Ako zistíš typ svojej pleti?

Možno si ani netušila, kde je problém pri jej výbere. Tie náušnice, ktoré si tak dlho obzerala, boli pre teba „must have“ kúskom. Keď si si ich však nasadila, tvoje očakávania nesplnili. Nič sa nedeje. Sprav nimi radosť kamoške alebo mamine a pri najbližšom kupovaní akejkoľvek bižutérie sa zameraj na tipy, ktoré nájdeš v riadkoch nižšie.

Na úvod by si mala vedieť, že tón pleti nepredstavuje jej farbu (nadtón). Tá je ovplyvnená prostredím, kde sa pohybuješ a čo tam na ňu vplýva. Napríklad, keď sa spáliš pri opaľovaní, aj tvoja farba pokožky sa zmení na hlbší odtieň. Na druhú stranu na odtieň pleti (podtón) nemá vplyv prostredie.

Podľa jewelryshoppingguide rozoznávame sa tri hlavné tóny pletiteplý, studený a neutrálny. Najjednoduchšie a najrýchlejšie bude, keď sa pozrieš na tvoje žily na zápästí za prirodzeného svetla. Ak sú modré alebo fialové, pravdepodobne máš studený tón pleti. Zelenkasté žily hovoria o teplom tóne. Ak ich farbu nedokážeš určiť, máš neutrálny typ.

Ďalej ti veľa prezradí aj reakcia pokožky na slnko. Ak sa opáliš, ale nespáliš, podľa všetkého máš viac melanínu – to predstavuje teplý alebo neutrálny typ pleti. Naopak, ak ti pokožka len sčervenie, no neopáli sa, potom máš chladný odtieň (a nižší obsah melanínu).

Aj na základe tejto typológie sa dokážeš zaradiť, do ktorého ročného obdobia patríš so svojím typom pleti. Vďaka tomu si vieš zvoliť vhodnú bižutériu a doplnky práve pre seba. Ak si sa zaradila do chladného tónu, si buď letný alebo zimný typ. Naopak, ak máš teplý typ pleti, potom si jarný alebo jesenný typ. 

1. Zimný typ

Pre tento typ sú top jasné alebo neutrálne farby akými sú napríklad červená, námornícka, sýta ružová a všeobecne ľadové tóny. Staviť môžeš aj na klasickú čiernu, šedú alebo bielu. Ak máš tento typ, aj strieborné doplnky dajú vyniknúť tvojej kráse.

2. Jarný typ

Ideálne farby pre tento typ pleti sú teplé farby ako broskyňová, zelená, béžová a farby so zlatým podtónom. V tvojom prípade je potrebné, aby si sa vyhla tmavým farbám. A nezabudni, že zlato ti pristane najlepšie.

3. Letný typ

Ak stavíš na kvetinové, pastelové či neutrálne farby, máš eso v rukáve. Poobzeraj sa preto po fialových, baby modrých či púdrových ružových doplnkoch. Na druhú stranu, čiernu, zlatú a oranžovú farbu vynechaj. Môžeš použiť aj doplnky v striebornej farbe.

4. Jesenný typ

Tomuto typu pleti sa oproti ostatným hodia práve zlaté odtiene ako oranžová, béžová, hnedá a zlatá. Vyhnúť by si sa mala čiernej a námorníckej farbe.

Pre milovníčky hodiniek. Ako ich kombinovať s bižutériou?

Riadiť by si sa mala jednoznačne heslom „v jednoduchosti je krása“.  I napriek tomu, že hodinky sú dominantným prvkom, môžeš ich doplniť jemným náramkom. Za žiadnych okolností však nekombinuj športový typ hodiniek s elegantným náramkom a naopak.

Zdroj: jewelryshoppingguide.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista