Úzkosť ťa vyčerpáva, no ak máš pri sebe dobrú osobu, zvláda sa to ľahšie. Úzkosť ťa ohlučuje a je to jediná vec, ktorú počuješ. Úzkosť je hlas, ktorý mi kvapká do mojej mysle. Každá myšlienka bola poškvrnená pochybujúcou ľútosťou.

Človek, ktorý ide do vzťahu s osobou s úzkosťou, musí vedieť, že tú osobu nedokáže „opraviť“. Úzkosť je založená na iracionálnych myšlienkach, fóbiach a obavách. Jeho úlohou nie je opraviť niekoho s úzkosťou. Jednotlivec s úzkosťou potrebuje pomoc, potrebuje počuť, že je milovaný, no nedá sa opraviť. Jej úzkosť nie je tvojou zodpovednosťou a je v poriadku byť frustrovaný touto jednoduchou skutočnosťou.

Toľko ľudí s úzkosťou má extrémne obavy z toho, že sú opustení, sami, izolovaní alebo odmietnutí. Dopraj takému človeku pocit, že nie je nikdy sám. Tvoja podpora a povzbudenie znamená viac, ako si myslíš.

 

Trpezlivosť je mimoriadne dôležitá pri učení sa milovať niekoho s úzkosťou. Trvá určitý čas na prekonanie formy duševnej choroby, ako je úzkosť, ale je to úplne možné. Milovaní musia byť trpezliví počas celého tohto procesu.

Ak nie je niekto trpezlivý, môže nastať problém, pretože človek s depresiou má pocit, že nedostáva lásku. Čím viac sa budeš snažiť podporiť toho druhého, tým to viac bude pociťovať a vážiť si to. Vzťah s človekom, ktorý má depresiu nie je ľahký.

Úzkosť má u ľudí rôzne podoby a ak chceš s niekým takým byť, uvedom si, že to nebude jednoduché, no bude to stáť za to.

Ľudia s depresiou nehľadajú blízkych na rýchlu opravu. Chcú cítiť, že sú vypočutí a chcú len vedieť, že je tu niekto pre nich. Hovoriť s druhou osobou o úzkosti môže byť veľkou taktikou na prekonanie úzkosti. Pamätaj si, že tvoj milovaný človek chce, aby sa ti mohol vyplakať na ramene.

Človek s depresiou ti bude vďačný, bude ťa milovať, obdivovať a vnímať ako hrdinu. Si pripravený?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.