Mohla by byť pokojne so svojím výzorom modelkou. Ona si však vybrala cestu módnej návrhárky.

Zuzana Ľos-Božiková je mladá, inšpiratívna, robí to, čo ju baví a žnie jeden úspech za druhým. Doposiaľ stihla vytvoriť niekoľko úspešných modelov a spolupracovať s viacerými významnými osobnosťami z oblasti módy. Inšpiráciu vidí všade a podporuje udržateľnú a recyklovanú módu. A my jej fandíme! 

Čomu sa v súčasnosti venuješ? Študuješ, prípadne aký odbor a prečo si si ho zvolila?

Som študentkou odevného dizajnu na Strednej priemyselnej škole vo Svidníku, momentálne v maturitnom ročníku. Zvolila som si ho, pretože ma vždy bavilo tvoriť, nehovoriac o celom krásnom procese výroby odevu.

archív: Zuzana Ľos-Božiková

Odkedy si vedela, že sa chceš venovať odevnému dizajnu? Čo ťa na tom láka?

Pamätám, že už ako malá, pri listovaní maminých časopisov som túžila, aby modelky v nich mali oblečené niečo, čo som navrhla. Bavila ma hra s odevným materiálom, či naopak aj navrhovanie odevu z materiálu nie priamo preňho určeným. Tieto skúsenosti som využila aj koncom minulého roka, kedy sa moje modely zúčastnili Fashion show Recyklovanej módy Resonance, kde bol jeden model aj na vizuáli. Modely boli vytvorené z PVC materiálu a celá show mala krásnu myšlienku.

 

Odmalička si túžila po tom stať sa módnou návrhárkou? Kedy prišiel ten zlom, keď si si povedala – toto chcem robiť?

Zlom nastal pri výbere strednej školy, keďže dovtedy som sa venovala viacerým kreatívnym činnostiam, od kresby, cez výrobu šperkov až po fotografovanie, ktorému sa venujem dodnes. Každopádne ma to vždy ťahalo k tomuto procesu: návrh modelu a jeho následná výroba. Vytvoriť z látky, čiže 2D materiálu, niečo priestorové.

 

Máš 18 rokov a tvoje modely pobehali už všelijaké svetové móla. Vieš spomenúť nejaké konkrétne?

Naposledy to bolo na jeseň minulého roka s výhernou kolekciou v Poľskom Rzesowe. Najbližšie to bude v Českom Prostějove na súťaži.

hele vole kolega fotil 📸 @kubovo

A post shared by Zuzana Ľos-Božiková (@losbozikova) on

Čo ti dáva návrhárstvo?

Mnohopočetné skúsenosti, nenahraditeľné zážitky a hlavne je to niečo, čo ma napĺňa.

 

Čo pre teba znamená slovo móda?

Táto otázka dokáže byť niekedy zákerná, no nečakane som jej bola vystavená na prijímačkách do školy. Vtedy som sa motivačne rozhovorila o tom, že je to niečo, bez čoho si neviem predstaviť už ani jeden deň v mojom živote. A ono to je vlastne pravda.

 

Čo podľa teba potrebuje mladý človek na to, aby rozbehol svoj vlastný projekt?

Prvým a veľmi dôležitým krokom k tomu je chcieť. Ak toto spĺňate, na zvyšok už prídete sami.

archív: Zuzana Ľos-Božiková

Môžu si niekde záujemcovia o  tvorbu tvoje modely zakúpiť? Prípadne si ich nechať u teba ušiť?

Samozrejme. Vždy ma teší, keď za mnou prídu slečny z iných miest a pýtaju sa či je to možné. Vždy šijem slečnám šaty na mieru a podľa želaní. No je pravda, že by si slečny mali nechať poradiť, pretože nie vždy je návrhárovi po vôli, keď prídu s obrázkami z pinterestu a žiadajú si konkrétne šaty z obrázka. Modely z kolekcií sú taktiež k dispozícii.

 

Ako sa obliekaš vo voľnom čase? Podliehaš trendom? Hovorí sa, že umelci sa obliekajú do čiernej farby a veľmi jednoducho, pretože svoju kreativitu využijú na svoju prácu. Je to pravda?

Neviem ako u iných, ale je pravda, že u mňa dominuje čierna. To ale neznamená, že nemám rada aj farebnejšie kúsky. Celé to je asi o tom, že návrhári viac riešia farebnosť oblečenia čo tvoria, než to, čo majú na sebe.

Aké sú tvoje plány do budúcna? Aký máš sen ohľadom návrhárstva?

Plány mám len krátkodobé a väčšinou si ich neurčujem sama, no určujú ich ponuky, ktoré dostávam. Sny ani ciele si ako tak neurčujem. Jednoducho sa sústreďujem na to, aby som robila to čo ma baví, aby to čo robím ma robilo šťastnou a aby som si zároveň plnila všetky svoje povinnosti.

 

Čo si na sebe najviac vážiš a čo si vážiš na iných ľuďoch?

Pokoru, poctivú prácu a skromnosť.

archív: Zuzana Ľos-Božiková

Prezraď nám najlepšiu radu, akú si dostala.

Pondelky nie sú zlé. -Patrik Rytmus Vrbovský

 

Na dnešného človeka sú obrovské nároky. Dnes človek musí byť úspešný, neustále vysmiaty, vizuálne príťažlivý, bohatý a spokojný. Nie všetko sa dá zvládať, samozrejme. Ako to vnímaš ty? Cítiš občas obrovský tlak zo strany verejnosti, alebo to neriešiš?

Myslím, že to je o psychike človeka a je normálne, že “raz si hore, raz si dole”. Je to prirodzený kolobeh života, ktorým si prechádza každý z nás. Je dôležité sa nepoddať zlým a negatívnym emóciám a na tie pozitívne je potrebné sa pozerať s nadhľadom.

archív: Zuzana Ľos-Božiková

Máš nejaký vzor alebo inšpiratívnu postavu v tvojom živote? Niekoho, kto ťa motivoval počas náročných chvíľ?

– Je ich naozaj veľa. Cez maminu a ocina, známych, učiteľov či moju šéfku. V každom sa dá nájsť niečo zaujímavé, inšpiratívne. Netreba len počúvať, ale aj počuť. 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.