Ľudia sú nesmierne zaujímavé tvory. Nikto presne nevie, ako si nás skrotiť. A čím viac sa naša spoločnosť vyvíja, tým ťažšie je pre nás pochopiť správanie toho druhého. Výsledkom je fakt, že v dnešnej dobe mnohí ani netušia, aké je to byť v monogamnom a úprimnom vzťahu.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Veľmi veľa ľudí medzi 15.  a 30. rokom života nemá záujem o záväzky. Toto rozhodnutie je pre nich zároveň ospravedlnením, prečo môžu mať sex s toľkými ľuďmi, koľko je to len možné.

Obeťou sú nevinné, dobrosrdečné bytosti. Stanú sa obeťou sladkých rečí, aby sa dotyčná osoba po krátkom čase vyparila.

Nie, v tomto článku ich nejdem ľutovať.

Chcem skôr hovoriť o tom, čo nasleduje. Takáto skúsenosť každú osobu istým spôsobom zasiahne a začne sa pýtať samej seba, čo je s ňou v neporiadku.

elitedaily.com

Pravdou však je, že všetko je v maximálnom poriadku. Akurát práve stretli jedného z mnohých ľudí modernej spoločnosti, pre ktorého boli len ďalším pravidlom a nie výnimkou.

Ľudí, ktorí nehľadajú záväzky, je stále viac. Čím to je? Strach zo záväzkov, nepríjemné skúsenosti z minulosti a nedostatok blízkosti.

Títo ľudia, ktorí robia súčasné vzťahy tak problematické (nesúdim, nie som zďaleka bez viny), zvyknú svoje správanie ospravedlniť práve niečím, čo sa im stalo v minulosti. Dá sa to pochopiť? Dá. Neviem či existuje v našej generácií osoba, ktorá si nemusela vyťahovať nôž z chrbta. Naši démoni z minulosti nám diktujú naše nové správanie a to je niečo, čo je naozaj veľmi ťažké zmeniť.

A potom stretneme niekoho, od koho priveľmi nič neočakávame, túžime po rozptýlení a ďalšom záreze na opasku. Táto osoba nám zrazu naznačí,  že to, čo sa medzi vami odohráva, by mohlo viesť aj k niečomu vážnejšiemu. Vydesíme sa, pretože prvé, čo si predstavíme, je manželstvo, dve deti a dom na hypotéku.

tlc.com

Keď však niekto hovorí o záväzku, nehovorí o manželstve. Jediné, o čom to je, je akýsi sľub alebo dohoda, že to, čo sa medzi dvoma ľuďmi práve odohráva, nie je len hlúpa hra. Len to, nič viac. Toto však nedokážeme pochopiť a preto sa slova záväzok obávame viac, ako sa čert bojí kríža. Utekáme.

Pravdupovediac, myslím si, že to bude stále len horšie. Zlomené srdcia budú plodiť ďalšie zlomené srdcia. Alebo duše. A tí, ktorí veria na romantickú lásku z filmov sa budú ďalej pýtať, čo je na nich vlastne zle.

Ak si v tejto odpornej hre zvanej moderné vzťahy stále nedobrovoľne aktívna, dovoľ mi varovať ťa – pravdepodobne ťa na tejto ceste čaká ešte niekoľko ľudí, pre ktorých budeš pravidlom. Ľudí, ktorí sú príliš zlomení a svojim spôsobom zbabelí.

Potom však vstúpi do tvojho života niekto, kto zdieľa tvoju predstavu lásky a pre ktorého budeš jeho výnimkou. A to je presne ten človek, pre ktorého sa to všetko oplatí nejak znášať.