gettyimages.com

Nebudem rozoberať benefity behu na zdravie, kondičku a život. My, čo behávame, to nepotrebujeme. Behali sme, beháme a behať budeme z vlastného presvedčenia a vôle. 

Zaujalo ma, že beh je po chôdzi a tancu najprirodzenejší pohyb. Mohla by som ho označiť za najjednoduchší šport čo do výbavy, keďže na to, aby si šla behať, potrebuješ akurát dobrú obuv a chuť do toho.

Joging – pomalý kondičný beh je záležitosť, kedy nejde o rýchlosť, práve naopak, správne by si mala mať tempo, aby si bola schopná rozprávať. Ak teda ideš bežať pomaly, nie je to nuda? Nuž…Pokiaľ ti neprekáža, že sa s nikým nepretekáš…

freepik.c.om

Len málo vecí pokladám za tak skvelých, ako ísť si večer zabehať. Po celodenných povinnostiach natiahnuť tepláky, obuť tramky, nechať doma mobil, veď nebežím na čas a voľne sa rozbehnúť, najprv úplne pomaly a postupne zrýchľovať až do pocitu, kedy ako keby prekročím hranicu bolesti, ten moment, kedy už neriešim či vládzem, svaly ako keby natoľko zahriate, idú samé. Vtedy mám pocit, že zabehnem kamkoľvek.

Milujem miesto, kam chodievam behať. Nič svetoborné, žiadna extra príroda, je to školské ihrisko. Ale je tam dobrá bežecká trať, žiadna antuka a veľa zelene. A pokoj. Ticho. Ako keby stále. Taká moja oáza pokoja a zastavenia sa. Zabehnem si svoju „dávku“, dám strečing a ešte si trocha posedím na takom malom pníku, kde porozmýšľam nad kadečím, nechám mysli voľný priebeh. Vždy sa mi tam vyjasní. Poznám to tam v jari, v lete, v jeseni a trocha aj v zime. V každom ročnom období je tam inak, no predsa vždy rovnako svojím spôsobom.

theodysseyonline.com

Pri behu nejde o rýchlosť… O čo teda? Beh je SLOBODA. SEBAVYJADRENIE. Je to KRÁSA. Už po krátkom čase môžeš badať účinky behu na sebe. Samozrejme až po prekonaní prvotnej „záťažovej časti „. Keď sa dostaneš do fázy, že si POTREBUJEŠ ísť zabehať. Čím dlhšie behávaš, tým sú tie účinky viditeľnejšie.

Silné a odolné telo, ľahšie prekonanie nachladnutia a chrípky, zrýchlený metabolizmus (máš pocit, že ješ viac), väčší apetít k racionálnej strave, nakoľko pekne uvidíš, s ktorými potravinami v bruchu sa beží otrasne a ktoré naopak dodávajú energiu a silu. Nohy a chrbát zosilnejú a postava bude vyzerať štíhlejšie. Zo začiatku sa môžu objaviť vyrážky, to je reakcia na zvýšenú záťaž a tiež to, že organizmus sa touto námahou „čistí“.

Počas behania sa ti môže stať, že ti napadnú riešenia na tvoje aktuálne problémy, nejaké tie kreatívne nápady tiež nie sú výnimka. Môže sa ti stať, že objavíš kontakt sama so sebou…

Ak máš pevné tenisky a vôľu, nájdi svoje odpovede na otázku, o čo pri behu ide…

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness