Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

V súčasnosti zažívame najvyššiu rozvodovosť vo svojej histórii. Najčastejším dôvodom pri rozvodoch sa uvádza rozdielnosť pováh alebo nevera. Ak dovolíš, chytila by som sa nevery.

divorce-separation-marriage-breakup-split-39483

Zdroj : pexels.com

Vieš, nerada to priznávam, no zažila som to vo vlastnom okolí.  Nechcem Ti ani len priblížiť tú bolesť a nepochopenie, ktoré vo mne ostali. Snažíš sa na to pozrieť a teda to pochopiť  z každej strany.  Zamýšľaš sa nad tým, prečo to druhá strana takto vyriešila. V hlave Ti koluje milión otázok, na ktoré nájdeš odpovede až časom. No aj tie ti zaručene pochopenie tejto situácie nedajú.

Samozrejme vzťah má isté fázy. Najprv zamilovanosť a potom prejdeme do reality. Randenie, zamilovanie sa, láska, vzťah, manželstvo, deti – teda rodina atď. Všetko krásne udalosti. Ale so všetkými týmito krásnymi udalosťami prichádzajú aj problémy. Niekomu počas vzťahu, iným po uzavretí manželstva, ďalším počas manželstva alebo po narodení dieťaťa. Tých období je viac. No je to normálne, veď presne o tom je život. Opisovať obdobia, dôvody a možné riešenia by bolo minimálne na ďalší článok.

Ale zamysli sa koľko v tvojom okolí poznáš párov/manželstiev/vzťahov, kde všetko funguje tak ako má s malými prekážkami. Kde ani jeden z partnerov raz nepodviedol druhú stranu a budujú vzťah bez klamstiev, a teda úprimne s láskou. No koľko ich je v %? Myslím, že ani ku 30% sa nedostaneš. Áno, presne takto to je. Vitaj v 21.storočí a teda v dobe neobmedzených možností, kde sme zabudli problémy vo vzťahu riešiť a namiesto riešenia utekáme a ideme za iným/inou.

Každopádne štatistiky nepustia. Tak prečo je taký rozdiel v dnešnej dobe oproti minulosti?

Myslím si, že ako ľudstvo sme dospeli do veľmi úbohej „hladiny“. Niekedy považované nenormálne veci sú dnes považované za normálne. Kde v minulosti bola nevera považovaná za hanbu, dnes je to chápané, tolerované ba dokonca aj podporované. Pomaly sa dostaneme do doby, kedy bude úplne bežné byť v manželstve a popritom mať milenca/milenku poprípade viacero.

pexels-photo-9824

Zdroj : pexels.com

Je mi doslova zle v akej dobe žijeme. Je mi zle, že väčšina si nájde hneď náhradu. Veď  v dnešnej dobe to absolútne nie je problém. Je X-zoznamiek a X-spôsobov. Čo sa týka zoznamiek, za pár minút si vytvoríš konto a do pár hodín máš čo len chceš. Chceš rozptýlenie? Chceš sex? Chceš si len písať? Chceš sa vyrozprávať? Chceš spoznať nového človeka, lebo zažívaš stereotyp? Povedz si a stane sa.  Čo sa týka ďalších spôsobov, ten si nájdeš. Predsa je milión ľudí tak slabých ako si ty, že hneď ideš „vedľa“. A spravil/a si niečo pre záchranu toho konkrétneho vzťahu/manželstva, v ktorom žiješ? Určite ťa chápem, veď si to skúšal /a snáď miliónkrát naznačiť, porozprávať sa a bez výsledku. Áno? A zamysli sa či problém nie je aj v Tebe. Toto sa Ti už nepáči, že? Nemyslíš si, že vzťah je o dvoch? Že nič sa nestane „len tak z ničoho nič“, ale všetko má svoj dôvod a zmysel? A koľkokrát si sa zamyslel/a prečo teda ste sa dostali do problémov?  Ale predsa ty nič zle nerobíš nie? Toľko sa snažíš…  no poď daj ešte ďalšie pekné argumenty čím si si naplnil/a hlavu a tým seba ospravedlňuješ?

Vieš, možno robíš správne, že sa ospravedlňuješ. No možno najväčšiu chybu vo svojom živote. Nesnažím sa každého hodiť do jedného vreca  a netvrdím, že každý jeden sa  takto chová. Ale dovolím si tvrdiť jedno, že v minulosti sa pokazené veci opravovali a dnes sa jednoducho vymenia za nové. A takto presne to je aj s dnešnými vzťahmi/manželstvami.

Možno tento článok je príliš krutý. Ale odsudzujem ako si ľudia nevážia to čo majú. Ako zabudli na všetko spoločne prežité a prekonané. Ako jednoducho behom krátkeho času dokážu všetky roky spolunažívania zahodiť a vymeniť za niečo nové/nepoznané, a hľadajú v tom utešenie. A bohužiaľ aj nájdu, no často si neuvedomujú, že je to veľmi prchavé a krátkodobé.

Preto maj toľko v sebe a v prvom rade rieš situáciu tam, kde žiješ. Buď hrdinom a nie zbabelcom. A ver mi, že nie je hrdinstvom nájsť si milenku/milenca – to dokáže každý. Ale hrdinstvom je vyriešiť ťažké situácie vo vzťahu spoločne a pohnúť sa ďalej. A ak to dokážeš, máš môj rešpekt. Ak nie, pamätaj všetko sa ti v živote vráti aj to utrpenie, ktoré si spôsobil/a druhej strane v čase, keď si problém nevyriešil/a, ale si zbabelo utiekol/a.

foto: thoughtcatalog.com