Seba na prvom mieste

Byť so všetkými za dobré a nemať žiadnych nepriateľov alebo neprajníkov je určite super. Ale pokiaľ nemáš svoj život a samu seba na prvom mieste a snažíš sa so všetkými vo svojom okolí vychádzať na úkor seba a svojich potrieb, to už prestáva byť v poriadku.

Ak sa nájdeš v týchto 3 bodoch, tak ostatní sú pre teba pravdepodobne dôležitejší, než ty sama.

Pomáhaš napriek tomu, že si vyhorená

Ostať dlhšie v práci alebo pracovať cez víkend? Nie je problém. Pomáhať kamoške baliť veci na sťahovanie počas tvojho jediného dňa voľna? Samozrejme. Alebo namiesto toho, aby si si oddýchla po fakt náročnom dni, bežíš rýchlo upratovať a variť pre priateľa. Predsa príde unavený.

Pomáhať je treba a pomáhať je super. Ale len vtedy, keď to nerobíš na úkor seba, svojho času a svojich potrieb. A už vôbec nie, keď si uvedomuješ, že si vyhorená a súrne potrebuješ oddych. Ozajstní kamaráti a milujúci ľudia to určite pochopia, keď im to povieš tak, ako to je.

Hovoríš áno, keď chceš povedať nie

Týka sa to aj toho pomáhania, ale aj rôznych ďalších vecí. Je pre teba ťažké povedať nie, pretože si myslíš, že v tom prípade ťa ostatní nebudú ľúbiť či rešpektovať. Bojíš sa, že nabudúce ťa už nikto o nič nepoprosí a budeš sa cítiť nepotrebná. A tak stále každému zo strachu hovoríš áno a ľudia si na to zvykajú a začínajú tvoju dobrotu využívať. 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife