Sociálna sieť TikTok v posledných mesiacoch vzrástla na popularite a dnes ju používajú milióny užívateľov, no prevažne ide o mladých ľudí, prípadne sem-tam aj deti. Ak si aj ty tomuto fenoménu podľahla, mala by si byť pri používaní veľmi opatrná. Upozorňuje na to dokonca aj Polícia Slovenskej republiky.

Obsah TikToku je tvorený krátkymi videami a často sa vytvárajú aj rôzne výzvy. Pamätáš si na výzvu, kedy sa väčšinou baby snažili pobozkať svojho najlepšieho priateľa a čakali, čo sa stane? Ako upozorňuje Polícia na svojom facebookovom profile, „práve v tejto súvislosti je nutné si uvedomiť, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany.“

V prvom rade by si si mala chrániť svoje súkromie a nepridávať nič, čo by ti neskôr mohlo akýmkoľvek spôsobom uškodiť. Taktiež by si si mala dvakrát premyslieť, či podľahneš každej výzve, pretože niektoré môžu byť aj nebezpečné. Ak máš dokonca menej ako 15 rokov, o svojej činnosti na tejto sociálnej sieti by mali určite vedieť aj tvoji rodičia.

Polícia Slovenskej republiky zverejnila 9 rád, ako by si TikTok mala používať bezpečne. Prosím, riaď sa týmito pokynmi, aby si to neskôr nemusela nijak ľutovať.

Ako bezpečne používať TikTok?

1. Uzamkni si účet len pre svojich priateľov. Ak to náhodou nechceš urobiť, uvedom si, že medzi sledovateľmi môžu byť aj ľudia, ktorí ti chcú ublížiť, preto prispôsob obsah svojich videí.

2. Zverejňuj iba videá, za ktoré sa nebudeš musieť hanbiť.

3. Vo videu nezverejňuj informácie, na základe ktorých by ktokoľvek mohol zistiť presnú lokalitu, kde sa nachádzaš alebo kde bývaš.

4. Ak ťa niekto bude obťažovať nevhodnými komentármi, zablokuj ho.

5. Ak ťa niekto bude šikanovať akoukoľvek formou, obráť sa na rodiča, učiteľa alebo kamaráta.

6. Nikdy nepristúp na podmienky neznámych ľudí. Ak sa niekto bude snažiť vydierať ťa, ihneď to ohlás.

7. Nezverejňuj videá, na ktorých si sporo odetá. Aj keď sa ti to zdá trendy a štýlové, môžeš sa tak nepriamo podieľať na tvorbe obsahu pre pedofilov.

8. Nikdy a pripomíname ešte raz, NIKDY nikomu neposielaj svoje nahé fotky a videá. Ani do súkromnej správy. Aj keď sa ťa bude snažiť akokoľvek presvedčiť alebo vydierať.

9. Zapájaj sa len do výziev, ktoré sú bezpečné a nič ti pri nich nehrozí. Ak sa to podarilo splniť niekomu pred tebou, neznamená to, že sa to musí podariť aj tebe.

Zdroj: facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.