Pexels/Ketut Subiyanto

Veľa ľudí má večer problémy so zaspávaním. A pritom si za to vo väčšine prípadov môžeme my samy. Často sa dopúšťame malých prehreškov, ktorými si odopierame spánok.

Toto je 5 najčastejších zlozvykov, s ktorými by si mala prestať, ak sa chceš normálne vyspať a večer zaspať v priebehu pár minút.

Používanie telefónu pred spaním

Telefóny, tablety či notebooky vyžarujú modré svetlo, ktoré ti bránia ľahko zaspať. Ak si zvykneš v posteli ešte scrollovať sociálne siete alebo sleduješ nejaké videá, nemôžeš sa čudovať, že máš problém so zaspávaním. Mobil by si aspoň hodinku pred spaním nemala brať vôbec do ruky.

Ideš do postele aj vtedy, keď nie si unavená

Hovoríš si, že dnes chceš ísť skôr spať, lebo potrebuješ ráno skoro vstávať. Náš organizmus je naučený na určitý režim spánku a pokiaľ ideš do postele v iný čas, kedy ešte nie si ani unavená, zaspanie ti môže trvať dlho. Pretože budeš frustrovaná z toho, že sa ti nedá spať.

Ak chceš ísť do postele skôr, namiesto mobilu si choď ľahnúť s knihou. Budeš milo prekvapená, ako ťa prečítanie pár strán dokáže spomaliť a ukľudniť. Zaspávanie ti pôjde oveľa jednoduchšie. Pokojne tento zvyk opakuj pravidelne každý večer.

Dáš si pred spaním nápoj s kofeínom

Káva, zelený či čierny čaj. Tieto nápoje by si už večer nemala piť, pretože kofeín, ktorý obsahujú, sa môže v tvojom tele udržať dlhšie, než si myslíš. Radšej si daj bylinkový čas a môžeš siahnuť po upokojujúcich bylinkách ako kamilka či levanduľa.

Večerné cvičenie

Na cvičení večer nie je nič zlé, hlavne ak si nestíhala počas dňa. Nemala by si však cvičiť pár hodín pred spaním. Tvoje telo sa znovu naštartuje, vyplavia sa endorfíny a len ťažko by si v takejto chvíli zaspala. Nabudúce si radšej naplánuj cvičenie na trochu skôr.

Tráviš čas v posteli aj cez deň

Posteľ by mala byť miestom, kam chodíš len večer pred spaním. Ak z postele pracuješ, sleduješ telku alebo robíš iné veci, tvoj mozog bude trochu zmätený a nebude vedieť, že po ľahnutí do postele sa treba pripraviť na spánok. Iné činnosti vykonávaj radšej na gauči alebo v inej časti bytu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife