Unsplash/Rodolfo Sanches Carvalho

Určite nám dáš za pravdu, že lupiny nie sú ničím príjemným. Už si radšej prestala nosiť čierne oblečenie, na ktorom sa biele šupinky doslova vynímali a priťahovali pozornosť. A pritom netušíš, že za ich vznik môžeš niekedy aj ty sama. Portál Bright Side zverejnil najčastejšie dôvody, pre ktoré lupiny vznikajú, a ktoré často vznikajú našou nesprávnou vlasovou starostlivosťou.

Nesprávna frekvencia umývania

Ako často si umývaš vlasy? Lupiny môžu vznikať z toho, že si ich umývaš príliš často alebo veľmi zriedkavo. Ak si ich umývaš napríklad len raz za týždeň, vytvorí sa ti tam maz, ktorý je spolu s potom ideálnym miestom na vznik lupín.

Na druhej strane, ak si ich umývaš každý deň, odstraňuješ si z vlasovej pokožky sébum, kožný maz, ktorý ju ochraňuje, a tým sa pokožka vysušuje. Ideálne je, ak si vlasy umývaš každý druhý alebo tretí deň. Nepoužívaj príliš horúcu vodu, ktorá vlasy vysušuje ešte viac.

Nevhodné kozmetické prípravky

Niekedy môže za vznik lupín aj nesprávny výber šampónu. Šampón na normálne alebo mastné vlasy môže obsahovať úplne iné zložky než šampón určený na vlasy s lupinami.

Tiež je dobré používať prírodné kozmetické prípravky. Tie neobsahujú množstvo chemických zložiek, ktoré ti len zbytočne podráždia alebo vysušia pokožku hlavy.

Nezabudni tiež na kondicionér. Keď použiješ len šampón, odstrániš si z pokožky hlavy dôležité sébum. Vďaka vitamínom a výživným látkam v kondicionéri zabrániš tomu, aby sa vlasy vysušovali a zároveň im dodáš potrebnú výživu.

Nesprávna úprava vlasov

Problém môže byť aj v nedostatočnom oplachovaní vlasov pri umývaní, kedy ti môžu ostať na pokožke zvyšky šampónu. Pre lupiny je to ideálne prostredie.

Aspoň dvakrát do dňa by si si mala vlasy poriadne prečesať. Odstrániš tak z vlasov odumreté bunky a tiež špinu z pokožky hlavy. S česaním to však nepreháňaj, inak by ti mohli vlasy začať vypadávať.

Taktiež by si mala obmedziť príliš častú úpravu vlasov. Časté fénovanie a používanie rôznych prípravkov, vlasových gélov, lakov a sprejov, tvoje vlasy zbytočne zaťaží. Môže ich to oslabiť, vysušiť alebo podráždiť.

zdroj: Unsplash/Elia Pellegrini

Zlé stravovanie

Strava je základ. To, čo konzumuješ, sa odrazí aj na kvalite tvojich vlasov. Ak jedávaš príliš často sladké veci a plnotučné mliečne produkty, môže sa ti na pokožke začať tvoriť viac mazu. Namiesto toho zaraď do svojho jedálnička potraviny bohaté na zinok a vitamín B.

Tipy, ako bojovať s lupinami

Účinnými pomocníkmi dokážu niekedy byť aj potraviny, ktoré sa bežne nachádzajú u teba doma. Môžeš si pravidelne (1, max. 2-krát do týždňa) dopriať masku, ktorá ti pokožku vlasov vyživí a pomôže ti vzniknuté lupiny zredukovať.

1. Môžeš vyskúšať kokosový olej zmiešaný s citrónovou šťavou. Z týchto dvoch ingrediencií vytvor hustejší balzam, ktorý si vmasíruj ku korienkom vlasov a nechaj pôsobiť 20 minút. Opláchni vlažnou vodou.

2. Rovnako pôsobí aj kokosový olej zmiešaný s medom v rovnakom pomere. Med pôsobí antibakteriálne. Masku nanes na vlasy, nechaj pôsobiť a opláchni.

3. Pomôcť ti môže aj aspirín alebo acylpyrín. Rozdrv dve tabletky a prášok pridaj do svojho šampónu, ktorý bežne používaš. Prášok tiež môžeš zmiešať s vodou na hustú kašu a rovno si ju natrieť na pokožku vlasov. Nechaj pôsobiť 10 minút a opláchni.

4. Zmiešaj dve lyžice jablčného octu s pohárom vody a touto zmesou si opláchni vlasy na záver umývania. Pokojne pridaj aj pár kvapiek čajovníkového oleja, ktorý má dezinfekčné účinky. Nechaj pôsobiť aspoň dve minúty a potom opláchni čistou vodou.

5. Do šampónu môžeš pridať aj šťavu z citróna. Prípadne zmiešaj dve lyžice citrónovej šťavy s jednou šálkou teplej vody, vmasíruj si zmes do hlavy, nechaj pôsobiť pár minút a opláchni.

Zdroj: brightside.me

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty