Mám niečo na srdci. Ale teraz vážne. Ty máš naozaj predsudky o ženách, ktoré posilujú? Ktoré so sebou niečo robia? Ktoré zdvíhajú ťažké váhy vo fitku a chcú byť silné? 

Skôr ako si odpovieš na otázku, pozri sa na seba, prosím … a neskúšaj súdiť druhých, pokiaľ o nich nič nevieš.

Moja vlastná mama mi dnes pri obede povedala, že vyzerám mohutne. A že sa jej nepáči to, čo robím. Moja priateľka mi povedala, že mám moc svalnaté stehná a zadok. Odporučila mi, aby som prestala chodiť do fitka, Ach jaj, keby som chcela byť trošku viac úprimná, povedala by som jej, že mojich 50kg oproti jej 70 pri rovnakej výške je docela oukej.

Mama sa ma ešte pýtala, že či chcem mať vôbec deti. Myslela to asi v tom zmysle, že si vôbec nenájdem chlapa, pretože sa ním pomaly stávam. Neviem, nepýtala som sa jej. Po tomto jej prehovore som sa (dospelo) otočila na päte a odišla.

Uf. Nevládzem. 

Som skrátka v údive, že stále (aj v tomto pomerne dosť moderno-rozvinutom svete) vládnu takéto nezmyslené predstavy o tom, že ak dievča alebo žena bude chodiť do fitka a zdvíhať ťažké váhy bude ako chlap. 

Ani ja každému nekecám do toho, že v piatok chodia piť a fajčiť do barov. Každý má inú predstavu o tom, ako si voľný čas vyplní.

A verte mi, ak by bolo naozaj také ľahké mať svaly, cvičil a posiloval by každý. 

Keď mi tieto veci mama hovorila, nebolo mi ale veľmi do smiechu. Bola to jedna z prvých vecí, ktoré mi povedala, čo sme sa videli po dlhšej dobe.

Som už unavená z toho, že ženu stále (niektorí) ľudia vidia ako krehkú osobnosť a ženu, ktorá patrí do kuchyne. Žena tým, že bude posilovať,  tú svoju ženskosť nestratí. A nebude ani mohutná. To skôr po veľkom množstve jedla bude mohutná.

Nemaj predsudky. 

Pýtaj sa a zamýšľaj sa. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.