Photo by Joshua Rawson-Harris on Unsplash

Cítiš smútok, no nevieš prečo. Cítiš žiaľ, ale nevieš odkiaľ prichádza. Cítiš bolesť, ale nezranila si sa. Cítiš beznádej, hoci k tomu nemáš dôvod. Cítiš všetky negatívne emócie, ale nedokážeš si ich vysvetliť. A je to v poriadku.

Určite ti hlavou blúdia myšlienky na to, čo je s tebou zle. Či sa to odohráva len v tvojej hlave alebo to vyžaruješ aj do svojho okolia. Premýšľaš nad tým, čo sa deje, keď všetko je tak, ako má byť. Dovoľ mi odpovedať ti na to.

V poslednej dobe vnímam, ako ľudia dokážu byť podráždení na tých, ktorí im chcú pomôcť a sú tu pre nich 24/7.  Z ničoho nič dokážu vyletieť alebo povedia niečo, čo ani vysloviť nechceli. A práve toto sú slová, ktoré dlho ostanú v ľudskej mysli a podvedome na to myslia. Pamätaj na to, že oni chceli len pomôcť. Pretože, ver či nie, slová sú jedno z vecí, prečo sa ľudia cítia psychicky zle.

Rozmýšľam, ktoré slovo by dokázalo opísať ten pocit, ktorý často zažívam. Sú to momenty, kedy nepotrebujem byť s ľuďmi. Cítim akési bremeno, kvôli ktorému neviem dýchať, myšlienky sa zameriavajú na smutné veci, ba dokonca zastanú a je „ticho“. Cítim sa zle vo svojom vnútri, cítim, ako ma utápa žiaľ a ja v ňom neviem, a vlastne ani nechcem plávať.

Áno, už viem. Je to pocit prázdnoty. Neviem ti vysvetliť, prečo sa tak cítim. Nie preto, že by som nechcela, ale preto, lebo sama neviem. Netuším, čo to znamená, no viem, že potrebujem byť sama. Snažím sa vyprázdniť z hlavy slová, ktoré mi ublížili. Snažím sa aspoň na chvíľu zabudnúť na celý svet.

Nemusia to byť len slová, ktoré ublížia. Niekedy sa musíš vzdať toho, čo ťa ťahá k zemi a ničí ťa. Či je to nefunkčný vzťah, stereotyp v práci, zlé návyky, toxickí priatelia. Bude to bolieť, ale časom sa budeš cítiť slobodnejšie a bude ti lepšie.

To všetko je v poriadku. Pretože je to len obdobie a si vyčerpaná. Máš právo sa tak cítiť, lebo aj toto patrí do života. Obdobie neistoty, prázdnoty, strachu. Srdce má poznať všetky pocity. Bolo by od nás sebecké, keby sme chceli žiť len v tom peknom svete, kde nie je žiadne zlo a ani žiadne zlé momenty. Myslíš, že by sme si potom to dobro vážili?

Nech sa ti zdá život akýkoľvek ťažký, budeš v poriadku. Nezabúdaj, že všetko je to v hlave a nevinní ľudia za to nemôžu. A keď sa ešte niekedy budeš cítiš zbytočná, zapamätaj si, že v tom nie si sama. Je nás viac.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife