Niekedy je toho na nás už jednoducho priveľa a máme pocit, že celý svet sa na nás rúca. Momentálna situácia pandémie tomu určite nepomáha. Aj teba striasa len pri počutí frázy „opatrenia“, „koronavírus“ či „lockdown“? Nie si v tom sama.

Naše duševné zdravie sa v posledných mesiacoch výrazne zhoršilo a ak s tým nebudeme niečo robiť, môže to dopadnúť veľmi zle. Teraz máš možno pocit, že svoj život neznášaš. A nemusí za to vôbec ani pandémia.

Tvojmu negatívnemu zmýšľaniu nepomáha ani to, ak sa obklopuješ ľuďmi s pesimistickým zmýšľaním, si zaseknutá vo svojej minulosti, podceňuješ svoje schopnosti, nemáš rada svoju prácu, prípadne máš pocit, že nedokážeš nájsť zmysel svojho života.

Určite je jednoduchšie sa neustále na niečo sťažovať. Namiesto toho by si ale mala hľadať riešenie, ako sa z tejto situácie dostať. V prvom rade si musíš uvedomiť, čo presne spôsobuje tvoju nenávisť k svojmu životu. Ak nájdeš zdroj svojho nešťastia, ľahšie sa ti bude pracovať na náprave.

Napíš si na papier, čo by si chcela v živote dokázať a čo by ťa urobilo šťastnou. Naozaj si to napíš, nepovedz si to len tak pre seba. Napísané slovo má väčšiu moc. Dôležité je nahradiť tvoj staré zlozvyky tými lepšími.

Na začiatok začni s čítaním. Nahraď aspoň sčasti čas, ktorý tráviš na mobile, za zmysluplnú knihu. Začni napríklad jednou z týchto šiestich kníh, ktoré ti pomôžu otvoriť oči. Na internete nasávaš ešte viac negatívnych emócií, ktoré ti určite nepomáhajú.

zdroj: Unsplash/Thought Catalog

Môžeš si nájsť nový koníček, ktorý ťa bude baviť. Uvidíš, že časom sa ti podarí prísť na nové myšlienky a budeš sa cítiť oveľa lepšie. Opäť získaš pocit, že máš pre čo žiť. Keď uvidíš prvé výsledky, tento pocit sa ešte znásobí.

Neboj sa toho, ak sa na začiatku pomýliš alebo urobíš niečo zle. Je to úplne v poriadku a zo svojich chýb by si sa mala poučiť. Nabudúce už budeš vedieť, že to robiť nemáš. Musíš byť trochu trpezlivá.

O svojich plánoch, snoch či cieľoch by si sa mala podeliť so svojimi najbližšími. Ak budeš z ich strany pociťovať podporu, bude ťa to poháňať vpred. A taktiež môžu dozrieť na to, aby si sa nevzdala. Prípadne začni tento nový koníček robiť so svojou kamoškou či sestrou. Vzájomne sa budete poháňať dopredu a vaše odhodlanie na zmenu bude ešte väčšie.

Nezabudni myslieť na to, že svet sa nekončí. Samozrejme, že niekedy sa musíme popasovať aj s tými horšími časmi, no po tých opäť vyjde slnko a budeš mať dôvod na radosť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.