Buď ich miluješ, alebo ich neznášaš. Nič medzi tým neexistuje. Reč je o našom tradičnom národnom jedle, ktorým sú bryndzové halušky. Niekedy musí prejsť veľa rokov, kým sa ich naučíš jesť a obľúbiš si ich, v iných prípadoch zase ide o lásku na prvý pohľad. Alebo skôr na prvé ochutnanie.

Je však veľmi dôležité, kde si toto jedlo objednáš. Nie všetky reštaurácie totiž ponúkajú tie pravé „bryndzáky“ a ak si náhodou natrafila na takúto nepríjemnú skúsenosť, ani sa nečudujeme, že ich nemáš v obľube. Ak však navštíviš jednu z týchto kolíb, určite nebudeš ľutovať.

Ak náhodou bryndzové halušky nemáš v láske, v jedálnom lístku určite nájdeš aj čosi pre seba. V tradičných kolibách väčšinou natrafíš aj na bryndzové pirohy či sladké šúľance. Výber je široký a za zmienku stojí predovšetkým atmosféra takýchto salašov, kde aj obyčajné jedlo môže chutiť oveľa lepšie.

Koliba Bešeňovka (Liptovský Michal)

Salaš Zbojská (Pohronská Polhora)

Koliba Ožďany (Ožďany)

Koliba u sv. Krištofa (Banská Bystrica)

Salaš Krajinka (Ružomberok)

View this post on Instagram

Toto sú ony! Určite žiaden veľký objav pre nikoho, kto sa niekedy presúval z Bratislavy do Tatier a cestou riešil, kde sa naobeduje. Salaš Krajinka je hrozná masovka a v cene jedla (pre Bratislavčana vskutku ľudovej) máte väčšinou aj obligátne interakcie s cudzími ľuďmi, s ktorými musíte sedieť za jedným stolom. No napriek tomu všetkému patrili tieto halušky včera podvečer k najlepším, aké som kedy jedol a chutili mi ešte viac, než keď som tu bol pred rokmi naposledy. A keď vravím halušky, myslím tým hlavne nádhernú bryndzu, ktorú som si okamžite kúpil aj domov a neuveriteľnú slaninu na tom všetkom. Inak prosímvás, netýrajte kamarátov zo zahraničia tým, že musia totálne ochutnať bryndzové halušky. Z mojej skúsenosti, ak im aj chutia, v 8 z 10 prípadov sú iba slušní a nechcú vás sklamať. Ale keď už teda fakt hrozne musíte, aspoň si vyberie tie najlepšie, s ktorými im to vyvediete, dobre? 😘A potom ich vezmite v Ružomberku do Galérie Ľudovíta Fullu. Ak nie sú úplní ignoranti, je šanca, že tým na nich urobíte ešte väčší dojem. ❤️ #halušky #bryndzovéhalušky #bryndza #pure #slovakia #slovakfood #traditional #classic #easterneurope #delicious #sogood #yummy #omnomnom #foodie #eatingfortheinsta #follow #dnesjem #liptov #ruzomberok

A post shared by Čoje (@cojebratislava) on

Koliba u Dobrého pastiera (Ružomberok)

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.