Nie je len talentovaná speváčka, ale aj hrdá mama dvoch detí. Ako sama hovorí, rodina je pre ňu základ a keby sa má starať o názor druhých, doteraz nemá deti. Odmieta sa škatuľkovať, robí, to, čo miluje, je sama sebou, jej pesničky sú o inakosti a o jedinečnosti. Je nádherná, empatická a je ženská aj v teplákoch. A to všetko je nám sympatické. Dámy, Mária Čírová

 

Ahoj, Mária. Poznáme ťa ako nadanú slovenskú speváčku Máriu Čírovú. Avšak, skús sa nám predstaviť. Ako by si sa opísala?

V prvom rade sa v súkromí cítim ako matka a manželka a v pracovnom živote sa vo mne spojila speváčka a klaviristka. Najnovšie som aj pocítila, aké je povolanie moderátorky, čo je zatiaľ pre mňa stále novinka, no musím povedať, že veľmi príjemná. Moderovanie ma veľmi baví. Je to pre mňa zaujímavá nová skúsenosť a výzva.

Aká je tvoja predstava absolútneho šťastia?

Moja šťastná a zdravá rodina.

 

V rámci nášho heštegu #Slovenkadna podporujeme mladé dievčatá a ženy, aby si viac verili, aby pochopili, že sú výnimočné a krásne. Ako sa vidíš ty, čo sa týka krásy? Máš s tým problém, alebo sa cítiš dostatočne sebavedome?

Myslím, že čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že v každom z nás sa skrýva iná, špecifická krása. Rada vkladám toto svoje vnímanie krásy do posolstiev a textov vo svojich skladbách. Tak vlastne vznikol Unikát a aj môj aktuálny, najnovší singel Slobodná. Venovala som ho ženám, ktoré chcem posmeliť, aby sa nebáli žiť podľa seba a aby si uvedomili, aké sú silné a krásne.

Chcem ich inšpirovať k stavu, ku ktorému som časom sama dospela – že som dostatočne silná na to, aby som mohla žiť život naplno podľa vlastných predstáv, že milujem svoj život, som so sebou spokojná a som vďačná za svoje telo a za to, že som zdravá.

 

Čo považuješ ty za úspech a aké sú tvoje plány do budúcna?

Úspech vnímam ako veľmi vrtkavú a pominuteľnú vec. V mojej profesii má slovo úspech špecifický význam a každý umelec považuje za úspech niečo iné. Pre mňa osobne je synonymom úspechu to, keď sa ku mne dostáva spätná väzba od mojich fanúšikov k mojim skladbám, ďakujú mi za moju hudbu, píšu mi, že moje texty im pomohli v náročnom životnom období a že po koncertoch mi rozprávajú svoje príbehy.

Ak by si mala spomenúť jednu vlastnosť, ktorá ťa vystihuje, aká by to bola?

Empatia.

 

Aké je tvoje životné motto, alebo filozofia podľa ktorej žiješ?

„Existujú len dva spôsoby, ako prežiť svoj život. Jeden je, akoby nič nebolo zázrakom. A druhý, akoby zázrakom bolo všetko.“ Je to myšlienka Alberta Einsteina.

 

Čo ťa štve na dnešnom svete? Je niečo, čomu by si chcela pomôcť a tak využiť svoju slávu pre dobrú vec?

Snažím sa ako umelec v rámci svojich časových a kapacitných možností podporovať benefície, obzvlášť blízko mám k projektom, ktoré finančne podporujú choré deti a pomáhajú tak ich úspešnej liečbe. Ako človeka ma občas bytostne hnevá uponáhľanosť dnešnej doby, ktorá ľuďom berie čas na blízkych, na to, aby sa zastavili, užívali si to najcennejšie, čo majú.

Ľudia majú dnes málo času na seba a na svojich najbližších a ich vzťahy sú kvôli tomu často povrchné. Nehovoriac o tom, že sú aj neosobné, pretože sú ovplyvnené digitálnou komunikáciou. To je vec, ktorá ma mrzí a ktorú dosť vnímam.

Akého žijúceho človeka najviac obdivuješ?

V súkromí mám veľký rešpekt voči svojim rodičom. V umeleckej branži obdivujem veľké hviezdy ako Coldplay, Aretha Franklin alebo Michael Jackson. A potom sú tu osobnosti, ktoré dokážu inšpirovať už len tým, že sú. Z takých je napríklad Nick Vujicic, ktorý si užíva život naplno aj napriek svojmu obrovskému zdravotnému handicapu.

 

Čo je pre teba najcennejšia vec, akú vlastníš? Myslím z materiálnych vecí.

Nie som veľmi zaťažená na materiálne veci. Ale ak by som mala vybrať jednu vec, asi by to bol môj klavír.

 

Aké vlastnosti si vážiš na sebe a akú vlastnosť si vážiš na druhých?

Som veľmi vďačná za to, že rodičia ma viedli ku vzájomnej úcte k ľuďom. A myslím, že rovnakú vlastnosť si vážim aj od druhých. Vzájomný rešpekt a úctu.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Nemáš problém so sebadisciplínou alebo sa musíš často do vecí tlačiť?

Ráno väčšinou vozím deti do školy. Ak nemám hneď potom stretnutia, idem si zacvičiť, prípadne zajazdiť na koni – snažím sa nájsť si ešte ráno čas na šport. Potom nasledujú stretnutia, prípadne rôzne rozhovory a fotenia. Ak je obdobie, kedy pripravujem nové skladby, tak prípadne aj nahrávanie v štúdiu. Popoludní mávam často rôzne zvukové skúšky pred koncertmi.

Vyzdvihujem deti zo školy, vozím ich na krúžky. Večer mám často v znamení nejakého koncertu. Ak koncert nemám, večer trávim s deťmi, pomáham im s domácimi úlohami a riešim pracovné plány a povinnosti s mojím manželom, ktorý je zároveň môj manažér. Takže večerné pracovné porady nie sú u nás doma nič výnimočné

 

Ak by peniaze nič nepredstavovali, čo by si v živote robila?

Asi to isté, čo robím teraz. To, čo milujem najviac a v čom sa cítim najlepšie.

 

Aké sú tvoje vízie do budúcna? Kde sa vidíš o 10 rokov?

Až tak ďaleko sa nepozerám, rada by som si hlavne užila každý deň naplno v práci aj v súkromí. Práve tento rok oslavujem 10 rokov na scéne, oslavu som začala vydaním singla Slobodná a prekvapenia budú pokračovať. Takže, ak budem o desať rokov pripravovať podobnú pracovnú „oslavu“, budem sa určite veľmi tešiť, že mi bolo dopriate robiť stále to, čo ma baví najviac, umenie.

Čo pre teba znamená šťastný a pohodový život? Myslíš, že sa to dá dosiahnuť alebo je šťastie len mýtus?

Nemyslím si, že by šťastie bolo len mýtus. Nemôže byť len mýtus, keďže mnohí ľudia žijú šťastný, spokojný a naplnený život. Šťastie znamená pre každého z nás niečo iné. Takže ťažko to definovať, zaškatuľkovať. Pre mňa osobne znamená šťastný a pohodový život, že som zdravá a môžem tak žiť slobodne a živiť sa tým, čo ma napĺňa a zároveň mi popritom ostáva dostatok času, aby som ho trávila so svojou rodinou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.