Keď sme deti alebo dospievame, s rodičmi len málokedy vychádzame veľmi dobre. Skôr ich nechápeme, hneváme sa na nich, keď nám niečo zakazujú a hádame sa s nimi. Toto väčšina z nás absolvovala so svojou mamou, pretože otec sa zvykne stavať do roly toho dobrého, ktorý povolí aj veci, ktoré mama zakáže. 

Vzťah s mamou sa ale postupom pribúdajúcich rokov zvykne meniť. Je dobré uvedomiť si to čím skôr, kým nebude neskoro. Možno práve teraz prežívaš s mamou neľahké obdobie. Skús ju pochopiť, že pre teba chce len to najlepšie. To si ale často uvedomíme až v dospelosti, kedy spolu začneme vychádzať oveľa lepšie.

Vieš, čo všetko sa môže zmeniť, keď budeš staršia? Ako tvoja dospelosť ovplyvní vzťah s maminou?

1. S mamou budeš chcieť tráviť viac času a budeš jej spoločnosť vyhľadávať pravidelne.

2. Budete si spolu častejšie volať a zavoláš jej vždy, keď si s niečím nebudeš vedieť dať rady. Napríklad pri varení, staraní sa o kvety alebo nakupovaní.

3. Budeš sa snažiť uvariť jedlá, na aké si zvyknutá od nej, no nikdy nebudú chutiť rovnako. Aj keď presne dodržíš jej recept a inštrukcie. Predsa len, ona tam vkladá aj svoju lásku.

4. Uvedomíš si, že ti nechcela zle a len sa snažila z teba vychovať dobrého človeka. Keď budeš mať vlastné deti, aplikuješ dokonca podobné výchovné metódy.

5. Budeš obdivovať svoju mamu za všetko, čo dokázala stíhať. Ty máš pocit, že nestihneš pracovať, starať sa o domácnosť a ešte aj o seba.

6. Budeš si od nej pýtať rady aj na veci, v ktorých si si od nej nikdy nenechala poradiť.

7. Niekedy budeš radiť ty jej. Pomôžeš jej s elektronikou a novodobými „vychytávkami“, ktoré neovláda. 

8. Tak, ako sa ona o teba starala, keď si bola chorá, budeš sa teraz ty o ňu. Budeš ju sprevádzať u lekárov a budeš sa strachovať, či je všetko v poriadku.

9. Keď pôjdeš niekam na výlet alebo dovolenku, sama od seba sa jej ozveš, že si v poriadku. Počas dospievania si pritom tieto hlásenia neznášala.

10. Jedna vec sa však nezmení. Ak urobíš nejaký „prúser“, budeš sa obávať jej reakcie. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.