Nech sa snažím akokoľvek spomenúť si na otca, nedá sa to. 

Neviem čím to je. Možno práve tým, že ním nikdy nebol. No prišla som na to až teraz.

Bol to len muž, ktorý s nami žil a tvrdil, že nás vychováva. Neviem si spomenúť na nič pekné s ním. Pamätám si, že odmalička som k nemu vzhliadala, myslela som si, že ho mám radšej než mamu. Bolo to tým, že sa mi menej venoval, menej ma kontroloval a v puberte mi to vyhovovalo. Dovolil mi väčšinu toho, čo som chcela a nerobil mi také nervy ako mamina. 

Dnes viem, že celý ten čas som sa mýlila. Práve to, že mamina ma toľko kontrolovala, toľko sa o mňa zaujímala, dávala mi “zaracha” myslela dobre. To ona pri mne stála, keď som mala veľké problémy, ona so mnou chodila k lekárom, ona sa so mnou učila do školy, ona ku mne v noci vstávala, keď som mala zlé sny. Práve ona ma naučila a vložila do mňa všetko dobré, čo viem a čím som.

Nikdy by som si to neuvedomila, keby “otec” od nás neodišiel. Vlastne jeho odchod bol jediná dobrá vec, ktorú pre mňa mohol spraviť. To som potrebovala, aby si som uvedomila, kým je pre mňa mamina v mojom živote.tumblr_nft468jrwa1stncygo7_1280foto: tumblr

Dnes viem, že by som dala za ňu ruku do ohňa. Ona vždy pri mne stála, aj keď som bola na ňu zlá. Zaslúži si môj obdiv a vďaku. Nemala ľahký život a skoro vždy sa musela prispôsobiť. Veľakrát si musela kusnúť do jazyka a ustúpiť. Musela veľa bojovať, aby bola tam, kde je teraz.

Mám rada, keď sa usmieva, keď sa s nami smeje, keď je šťastná. Obdivujem ju za to, kým je. Je silná, je šikovná a vždy tu pre mňa bude. Je jemná a nežná, je dobrosrdečná a zdvorilá. Obdivujem ju za to, ako nádherne vie kresliť, ako píše básne, ako sa vie nadchúť obľúbenou hudbou. Má rada kvety, farby, vône, zvieratá a prírodu.

Aj ty si ju váž. Všetko čo robí, robí pre tvoje dobro.

Ďakujem, že som si toto všetko mohla uvedomiť a že mám s maminou taký vzťah ako mám.

Ďakujem jej za to, kým som a viem, že vždy budeme stáť jedna pri druhej.

Ďakujem mami. 

 

titulná foto:pexels.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.