instagram.com/fs_sinava

Na ľudovú nôtu nás to baví. Baví to nie len ženy, ale aj mužov, deti i slávne osobnosti. A bavia nás hlavne piesne. Máme v sebe to svoje slovenské, to hrdé, naše slovenské piesne. Buďme vďační spevákom a všetkým, ktorí sa snažia zanechať, tradovať, či rozvíjať a prinášať nové ľudové piesne. 

Čo majú v sebe tieto piesne? V prvom rade rovnosť. Spájajú ľudí, spájajú národy, spájajú priateľstvá. Pri počúvaní sme si všetci rovní. Mohla by si si to spievať s východniarom, zo západniarom, s kýmkoľvek, kto má tento žáner piesne rád, vždy by si sa dobre zabavila. Patrí nám všetkým, pretože rovnako ako nám patrí Slovensko, je pre nás všetkých to, čo tu bolo, čo zanechalo a čo sa traduje. Spája nás všetkých tá krása, radosť a hrdosť k nášmu Slovensku. Veru, máme byť na čo hrdí. Veď je množstvo krásnych miest na našom Slovensku.

Piesne sú hrdosťou. Máme krásne kraje, krásnu prírodu, krásne jedinečné nárečia, ktoré sú v piesňach vykresľované a jedinečné.

Pri zábave ľudových piesní sa človek úplne odviaže, pospomína a zasníva sa. Poukazujú na vzťahy medzi mužom a ženou, na krásy o žene, na lásku i na smútok. A sú nie len veselé piesne, ale aj piesne o nešťastí, nešťastnej láske či smútku. Hovoria o živote, a práve preto je to pre nás prínosom. Človek sa zabaví, no zároveň zamyslí. Majú istý charakter, pointu, príbeh, ktorý chceme počuť.

Ako to na nás pôsobí? V prvom rade veľmi dobre. Dodajú nám radosť, veselosť, úsmev na perách a dobrú náladu. Vieme si vychutnať deň lepšie s hudbou pri práci, alebo len tak na cestách pri šoférovaní, na opekačkách i chatovačkách, na dobrých žúrach, na príjemných udalostiach ako sú svadby, alebo len tak večer pred spaním v posteli. Resumé kdekoľvek a kedykoľvek.

Dnes si človek môže vybrať hudbu, ktorá ho baví. Kedysi naše staré mamy počúvali zväčša ľudovky. V poslednej dobe k tomu tak trochu inklinujeme. Inklinujeme k niečomu, čo sa nám páči a čo nás zabáva. Vieš aká je úžasná predstava? Že generácie ju počúvajú. Aktuálne zbožňujeme Kollárovcov, Kandráčovcov a Mafia Corner. Prečo? Pretože nás to srdcom všetkých vedie k rodnej zemi. Zahreje nás pri srdci, vieme si pieseň vychutnať, zatancovať si, zaspievať a pri niektorých aj poplakať či pospomínať. Nič sa tak nevyrovná folklórnym piesňam, ktoré sú plné príbehov a minulosti. Pointou ľudovej kultúry je život od jeho vzniku až po spočinutie človeka. Ide o kolobeh života od narodenia, svadbu, úmrtie.

10 faktov o ľudových piesňach:

1. vieš si ich kdekoľvek vychutnať (na lúke, pri práci, pri šoférovaní, pred spaním, na chate, na svadbe, pri opekačke),

2. dodajú ti dobrú náladu,

3. poznáš všetky slová danej pesničky,

4. pomáhajú na psychiku, človek je veselší, pôsobia pozitívne,

5. rozvíjajú tvoje spevácke predpoklady, aj v prípade že žiadne nie sú,

6. rozvíjajú tvoje tanečné kreácie,

7. hovorí o tvojom živote,

8. pripomínajú ti miesta, spomienky, osobu, ktoré ti vyčaria úsmev na perách,

9. máš chuť vždy tancovať a zabávať sa,

10. sú všade navôkol, v každom kúte Slovenska, a v rôznom prevedení.

 

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife