instagram.com/klaravilag instagram.com/sevenstorieslondon

Sukne, čižmy, alebo krpce a lajblíky. Krásne vence z kvetov alebo šatky, ktoré oddeľovali dievčatá a vydaté ženy. Folklór je slovenskou tradíciou a niečím, čo nás oddeľuje od iných štátov. Aj napriek tomu, že dnes sa už vzory, vyšívané šaty, sukne a taktiež piesne uchovávajú a prezentujú ako niečo zabudnuté a minulé, ty môžeš oživiť svoj šatník originálnym kúskom, ktorým okamžite zaujmeš nie len v slovenských, ale aj zahraničných uliciach. 

Každý región Slovenska dokonca každá obec mali niečo iné, špecifické vo svojom kroji, ktorý ich oddeľoval od ostatných. Nie len nárečie, piesne a typické tance, ale aj sukne či vesty mali inú výšivku. Dnes takéto nádherné skvosty plné farieb a vyšívaných detailov nájdeš len na pôjde starej mamy, alebo vo folklórnych súboroch. Na Slovensku sa však stále nájdu milovníci folklóru a výšiviek.

Na internete (vrátane Instagramu) sa vyskytujú rôzne stránky a profily, kde svoje výtvory predávajú ako obchodníci, tak i súkromníci, ktorí majú ručné práce ako zábavu.

1. Vyšívané tričká 

Obyčajný kúsok, ktorý má na sebe však niečo zo Slovenska, vzor, ktorý sa len tak vo svete nevidí. Nádherné vyšívané či maľované tričká sa predávajú najmä na folklórnych festivaloch, a tak s kúpou takéhoto suveníru, budeš mať krásnu spomienku, ale aj kúsok, ktorý nikdy nevyjde z módy.

2. Sukne s folklórnym podtónom 

Krásna vyšívaná či maľovaná sukňa je must have kúskom každej hrdej Slovenky. Je to tak originálny kus oblečenia, že aj s obyčajným bielym tričkom, budeš vyzerať dokonalo a nezameniteľne. Stačí sa inšpirovať známou blogerkou @sweetladylollipop, ktorá vie, ako sa takéto kúsky majú nosiť.

3. Šaty

Vyšívané vzory, nádherné potlače či dokonca ručne maľované ornamenty. Módne návrhárky, ale aj obchody využívajú folklórne ornamenty na svoje výrobky, ktoré tak dostávajú úplne iný šmrnc. Nádherné šaty sú stredobodom pozornosti celého outfitu. Prekrásnu, avšak nie úplne slovenskú potlač využíva aj už známy obchod @Sugarbird. Ako na šaty, tak aj sukne či blúzky.

4. Doplnky 

Folklór sa okrem výšiviek vyznačuje aj stužkami a rôznymi doplnkami. Krásne náušnice, vyšívaná kabelka alebo už známe popruhy na telo @sevenstorieslondon, dodajú tvojmu looku bezpodmienečne neprehliadnuteľný efekt, a do svojho šatníka tak vnesieš aj trochu slovenskej histórie. 

Na turistiky si zasa môžeš zvoliť krásne čelenky s čičmanským vzorom.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieSom_fashionista