Farba tvojich očí o tebe dokáže prezradiť naozaj všeličo. Ľudia s modrými očami sú priateľskí, úprimní a citliví. Pre mužov sú dokonca ženy s modrými očami viac atraktívne a príťažlivé než s inou farbou. A vieš ešte čo? Modrookí ľudia sú vraj výnimočnejší.

Koľko ľudí s modrými očami poznáš vo svojom okolí? Veľa ich nemôže byť, pretože podľa portálu World Atlas je ľudí s modrými očami len 8 až 10 %. Naproti tomu napríklad hnedookých ľudí je 55 až 79 %. Tak to už je pekný rozdiel.

Podľa portálu American Academy of Ophthalmology modré oči v skutočnosti ale nie sú modré. Ide len o chybnú pigmentáciu. Kvôli mutácii génov došlo k zmene tvorby melatonínu, v dôsledku čoho sa zmenila farba dúhovky z hnedej na modrú. 

zdroj: Photo by Jenna Hamra from Pexels

Podľa testov tiež zistili, že všetci ľudia s modrými očami majú rovnakých predkov. Môže za to spomínaná mutácia, ktorá sa uskutočňuje v rovnakej sekvencii DNA a všetci testovaní modrookí mali danú mutáciu úplne zhodnú. Môžeme tak povedať, že ide naozaj o jedinečné zistenie, vďaka ktorému sa modroočkovia môžu cítiť trochu výnimočnejšie.

Zdroj: worldatlas.com, aaa.org

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.