Dnešné vzťahy sú iné ako vzťahy našich rodičov alebo prarodičov. V tých starých vzťahoch neexistovalo, že po primitívnej hádke sa ľudia hneď rozišli, ako to býva dnes. Dnes aj jogurty vydržia dlhšie ako dnešné vzťahy. Ľudia síce hľadajú lásku ako kedysi, ale oproti minulosti, ju v prítomnosti ľudia skôr naháňajú ako o život, akoby mali zajtra umrieť a chceli všetko zameškané dohnať.

Tiež som bývala taká, že ak som chcela partnera bolo pochopiteľné, že som chcela byť s ním a ak sa neozval on, ozvala som sa ja. Dosť často to bolo napriek, pretože ja som žena a dobýjaná som chcela byť najmä ja. Mala som však pocit, že ak sa budem starať a udržiavať náš vzťah akýmkoľvek spôsobom, bude všetko v poriadku. Lenže takto to vo vzťahu nefunguje. Istým spôsobom som sa snažila náš vzťah za každú cenu udržiavať, bolo síce fajn a asi by to bolo v poriadku, ale len vtedy ak to robí aj ten druhý.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com
Až neskôr som pochopila, že po tomto vôbec netúžim. Je to strach, že niekoho stratíme, že jednoducho ostaneme sami? Strach je ale brzda. Je to nádej a čakanie, že ten druhý bude takisto bojovať ako my? Dokedy budeme čakať, kým si to ten druhý uvedomí? Ako dlho takto človek vydrží šťastný? Šťastný by nemal byť ten, čo vo vzťahu len dostáva a nezaujímajú ho pocity toho druhého, ktorý dáva, vo všetkom sa preňho obetuje a zanedbáva seba len preto, aby bol ten druhý bol spokojný. Nikdy neostávaj v takom vzťahu, pretože nie je vyvážený a láska má byť opätovaná. O lásku sa treba starať, ako o všetko na čom záleží. Láska nie je vec, ktorú kedykoľvek môžeme odložiť do kúta a zobrať si ju vtedy, keď sa nám zachce.
Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com
Po rokoch a skúsenostiach už viem, že láska sa naháňať nemá. Ani ľudí netreba naháňať. Vzťahy totiž musia mať určitú voľnosť, slobodu a spontánnosť. Jedno príslovie hovorí : „Nechaj rieku tiecť, tečie sama.“ a tak je to aj pri vzťahoch. Už viem, že ak dáš vzťahom voľnosť a necháš ich plynúť je oveľa pravdepodobnejšie, že budete šťastní obaja. Vzťahy sa vyvíjajú samé a všetko sa pre niečo deje, nič nie je len tak. Nesiľ to a nechaj to samovoľne plynúť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.