Letitia Ky.  Žena, ktorej sa podarilo povýšiť umenie na ešte vyššiu úroveň. Nehovoríme tu o obrazoch, fotografiách či ručných prácach. Jej originálnosť spočíva v jej vlasoch. Alebo teda presnejšie v účesoch, ktoré z nich dokáže vytvoriť.

Asi ako každé dievčatko si Letitia z Pobrežia Slonoviny, svoje vlasy zapletala už ako päťročná. Dnes má dvadsaťdva, a vďaka tomu, čo so svojimi vlasmi dokáže, je hviezdou Instagramu. Na svojej hlave totižto dokáže vykúzliť naozaj všetko- či už to má podtón politický, estetický či jednoducho bizárny, vždy je to hit.

Sama tvrdí, že vďaka tejto svojej práci, má možnosť vyjadriť sa tak, aby ju bolo počuť. Bolo to tak napríklad ja v prípade kauzy #MeToo, kde si z vlasov vytvorila obraz ženy so sukňou, ktorú jej nadvihuje muž. Copom, ktorý bol zakončený zbraňou protestovala proti násiliu páchanému zbraňami.

#metoo Thousands of women are raped every day in the world, but very few are able to talk about it, to complain or fight. Why? Because our "beautiful" society has the tendency to blame the victim almost every time. "" Oh but you should not have to gone out so late !!! "" "" "Ah, but you had a mini skirt" "," "why are you complaining if you agreed to have dinner with him?" "," "dont tell me that you were not trying to seduce him with all that makeup" "… Ladies … NOTHING JUSTIFIES RAPE, SEXUAL ASSAULT OR HARASSMENT. Neither your clothing, your make-up, your relationship with the abuser (because even your husband doesnt have the right to force you to have sex if you dont want to, the concept of marital rape exists). There is no enabling circumstance for the abuser and you need to talk about it so that thing starts to change. Don't remain silent, dont let anyone tell you that you have some responsibility in this despicable act !!!! Speak out because you dont have to carry this burden alone, talk to help other women who are afraid, talk to start a revolution, talk to change things. You are not alone. Dont be discouraged even if your direct surrounding makes you feel guilty … the weight can be difficult to sustain and the battle can be hard but it is worth it !!!!!! It's never too late to speak out. Even if the assault took place 20 years ago, a crime remains a crime so dare to speak out …. dont let anything pass… so those men learn to honor and respect women . Because yes, it is not for you to interfere with your liberty so that they are not tempted but for them to know how to control themself. I repeat it once more, dare to talk about it, dare to SNITCH ON YOUR PIGS… talk to the people around you so they can bring you all the support that the victims desperately need to start the process of healing… My DM is open to anyone who wants to talk. You are not alone.

A post shared by KY (@laetitiaky) on

A prečo to vlastne robí? Letitia sa vyjadrila, že je pre ňu dôležité vyjadriť jej africké dedičstvo prostredníctvom účesov. Taktiež dodáva, že samú seba používa ako plátno na to, aby symbolizovala sebadôveru a sebalásku.

#bodypositivity #bodypositive #selflove #selfcare #loveyourself Story by @maja_diana I have a story for body positivity too. The thing is, I never struggled with my body, I always liked it. What I never liked were the comments. In relation to my body I have big boobs, wich is not the problem even if I'm not always happy with them. People might think, I should be and even if I am very Ok. with that the most time, it's not always funny. When i was younger (about 14), many people, especially women called me a whore, for just having them. I often got told that I am too slutty and my shirts are too sexy. The thing is, i never wore anything the others don't, just normal shirts, it just looked diffrent on me. People won't belive how many adult (in my case women) assault young teenager girls. When you are 14 and haven't even thought about sex, being a "whore" really confuses. In the other case for the men you're also just boobs, nothing else. It's the only thing they can see. I don't dress nondescript, I don't want to. I can't see why I should dress very careful just because an anybody feels attacked by my body. I wear what I like, and I do what I like, not to impress any men, not to be "sexy" for society. I do it just for me because I want to.

A post shared by KY (@laetitiaky) on

A to som si doteraz myslela, že keď si dokážem zapliecť roztomilý vrkoč, som úžasná. Každopádne treba uznať, že originalita projektu s ktorým prišla Letitia je neskutočná a prajeme jej len a len ďalšiue úspechy a účesy. My sa na ne určite rady pozrieme, čo ty?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.