Pexels/Gustavo Linhares

Ako začínaš svoj deň? Ak je tvoja odpoveď káva a ranná sprcha, si na tom tak, ako väčšina ľudí. Akou vodou sa sprchuješ? Predpokladáme, že teplou, ktorá je príjemná. Určite si už ale počula, že by si sa mala sprchovať studenou. Portály Healthline a Wim Hof Method priblížili detaily studenej sprchy.

Strasie ťa už len pri predstave ľadovej sprchy? Je to bežná reakcia. Nikto z nás veľmi nechce prísť o komfort, ktorý nám ponúka teplá voda. Ale mala by si dať studenej sprche naozaj šancu. Ideálne je, ak si ju dopraješ hneď ráno, aby ťa nakopla na celý deň.

Večer je zase lepšie dať si teplejšiu, inak by ťa studená voda mohla prebrať a ťažšie by sa ti zaspávalo. Čo všetko teda sprchovanie studenou vodou ponúka?

Lepšie sústredenie

Ak sa potrebuješ sústrediť a byť bdelá počas najbližších hodín, studená sprcha bude na to veľmi vhodná. Sústrediť by si sa mala aj na svoj dych. Nedýchaj krátko a plytko, ale skôr nádychy by mali byť hlboké a pomalšie. Určite si už niekedy počula o metóde Wima Hofa, ktorá je práve o dychu.

zdroj: Unsplash/The Creative Exchange

Lepšia imunita

Studená sprcha dokáže zlepšiť tvoju imunitu a ochrániť ťa pred bežnými chorobami. Najmä v tomto období je mimoriadne dôležité udržovať si dobrú imunitu. Ak však trpíš nejakými chorobami, o studenej sprche by si sa mala porozprávať so svojím doktorom, aby ti náhodou neuškodila.

Výstup z komfortnej zóny a lepšia sila vôle

Najradšej máme všetko zabehnuté a bez toho, aby sme to museli meniť. Práve studená sprcha bude akousi skúškou odvahy. Budeš sa musieť naozaj prekonať, aby si to zvládla, no keď sa ti to podarí, budeš na seba hrdá. Postupom času to už bude stále ľahšie a ľahšie.

Rýchlejšie spaľovanie

Vedela si o tom, že máme dva druhy tuku, konkrétne biely a hnedý? Biely je ten podkožný, ktorý vidíme. Hnedý nevidíme a jeho funkciou je udržiavať telesné teplo. Ak telu dopraješ studenú sprchu, hnedý tuk bude musieť podať zvýšený výdaj energie, čím sa ti budú rýchlejšie spaľovať kalórie. Nie je to, samozrejme, veľa, no pri pravidelnosti uvidíš výsledky.

Menej stresu a lepšia nálada

Studená sprcha ťa nielen nabudí, ale dodá ti aj lepšiu náladu. Budeš mať pocit, že všetko počas toho dňa stihneš a budeš sa aj menej stresovať. Ľudia v tvojom okolí ťa možno nebudú zo začiatku ani spoznávať.

Lepšia cirkulácia krvi

Studená sprcha dokáže zlepšiť tvoj krvný obeh, pretože organizmus sa snaží čo najrýchlejšie dostať krk do všetkých orgánov, aby ich udržala v teple.

Krajšia pokožka a vlasy

Ak ťa trápi suchá pokožka, určite si už počula, že by si sa nemala umývať príliš horúcou vodou. Tá tvoju kožu vysuší ešte viac. Ak si dopraješ studenú sprchu, tvoje póry sa uzatvoria a koža si udrží dostatok mazových žliaz. Tvoje vlasy budú zase po studenej vode lesklejšie a nebudú sa ti tak rýchlo mastiť.

Ako na to?

Čo na to hovoríš? Dala by si studenej sprche šancu? V prvom rade však musíš začínať pomaly a postupne. Nie, že na seba hneď pustíš tú najchladnejšiu vodu. Najskôr sa sprchuj teplou, no postupne znižuj teplotu vody na vlažnú, až kým nedôjdeš k takej studenej vode, ktorá ti je ešte pomerne príjemná a dá sa vydržať.

Túto teplotu ale pri každom sprchovaní znižuj ešte o trochu viac. Studenou vodou začni pri nohách, postupne opláchni ruky a hrudník až naposledy, aby tvoje srdce nezažilo hneď šok. Je to naozaj len o zvyku. Daj tomu aspoň šancu a uvidíš, či sa ti to zapáči.

Zdroj: Healthline & Wim Hof Method

Viac z kategórieLife