Ak je človek zaľúbený, hovorí sa, že má pobláznenú myseľ. O ružových okuliaroch na očiach či povestných motýľoch v bruchu si už určite počula. Vieš, však, či ide iba o mýtus alebo pravdu? A čo všetko dokáže láska s tvojím telom naozaj spraviť?

Myslela si si, že motýle v bruchu sú len akousi metaforou? Nuž, opak je pravdou. To chvenie v oblasti bruška naozaj môžeš cítiť a to vďaka tomu, že sa ti v tele pri pohľade na niekoho, kto sa ti páči, nahromadí adrenalín.

Eufória, ktorú cítiš, keď si zamilovaná, pôsobí na človeka ako droga. Doslova si závislá na tom pocite a chceš ho stále mať, preto ti tak chýba daný človek, keď nie si s ním. Do organizmu sa ti vyplavujú dopamín, oxytocín či adrenalín podľa toho, ako veľmi sa ti niekto páči. Zamilovanie má teda podobné účinky ako taký kokaín, pretože rovnako ovplyvňuje mozog.

Oči sú vraj oknom do duše a dokážu vyzradiť, či sa ti niekto páči alebo nie. A to veľmi jednoducho – totiž, ak si zamilovaná, tvoje zreničky sa viditeľne rozšíria, vďaka čomu získaš ten láskyplný pohľad. Ale nie všetko v súvislosti s láskou má na telo iba pozitívny vplyv.

Čo taký syndróm zlomeného srdca? Ani to nie je iba metafora. Rôzne výskumy totiž dokázali, že strata milovanej osoby naozaj spôsobuje bolesť v hrudníku pri srdci. Na vine sú stresové hormóny, ktoré sa v rýchlosti vyplavia do tela a symptómy, ktoré spôsobia, sa podobajú na srdcový infarkt.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.