Pexels/Yan Krukov

Keď sa človek zamiluje, má pocit, že všetko bude už navždy dokonalé. Až čas v spojení s realitou všedných dní ukáže, že vzťah nemôže fungovať iba vďaka láskyplným objatiam a milým slovám. Aby mal skutočnú budúcnosť, je potrebné na ňom pracovať každý deň. Snažiť sa robiť veci tak, aby nebol zbytočne zahodený. Okrem lásky, v ňom na 100 % musí fungovať aj dôvera, komunikácia, rešpekt a najmä, zmysel pre kompromisy.

Možno sa to ani nezdá, ale práve kompromisy sú kľúčom k vyriešeniu mnohých nezhôd. Kým totiž ľudia nepochopia, že na nich stojí naozaj veľká časť ich šťastia, nikdy nebudú mať naplnený vzťah. A aj napriek tomu, že o tom často počúvajú, že to vidia u svojich priateľov, nedokážu to aplikovať do vlastnej domácnosti.

Pritom je to tak jednoduché. Totiž, ak chceš v láske dostávať, musíš aj dávať. Vo dvojici nie je nikto vyššie ani nižšie. Ste si rovní, a preto musíte nájsť svoju vlastnú spoločnú cestu životom, aby sa vám obom po nej kráčalo čo najlepšie. Tu nie je priestor na to, aby si jeden presadzoval neustále iba to svoje.

Ak ti na niekom záleží, si ochotná vzdať sa všeličoho, prispôsobovať sa, meniť svoje zvyky, … ideálny prípad je, ak sa takto posnažia obaja, a teda ani jeden z nich nebude „obeťou“. Predstav si si, že chodíte každý piatok na večeru. Ty miluješ sushi, on by chcel niečo tradičné slovenské. Choďte v jeden večer na sushi, potom na to jeho obľúbené. Striedajte sa, prispôsobujte sa. Nech ste obaja spokojní sami za seba a šťastní spolu.

Je to len smiešny príklad, no dá sa ním vyjadriť všeličo, aj veľké nezhody, pri ktorých budete musieť urobiť malé ústupky z oboch strán. On neznáša romantické filmy, ty horory. Ak chcete sledovať telku spoločne, opäť neostáva nič iné, ako tie filmy striedať. Či už sa pohádate kvôli jedlu, filmom, deťom, rodinným problémom, vážnym otázkam o budúcnosti, vždy hľadajte zlatú strednú cestu.

Nežiadaj od partnera, aby sa zmenil, len preto, že to chceš ty. Nechci od neho, aby stále robil to, čo ho robí nešťastným. Takéto sebectvo nepatrí do vzťahu. Nie je ani len súčasťou úprimnej lásky. Nie je žiadne „Buď alebo!„, iba „Ako to môžeme spoločne vyriešiť? / Čo obaja obetujeme, aby sme našli odpoveď?

Maj oči otvorené, zaujímajte sa jeden o druhého, a ak spolu prídete na križovatku, ktorá vás rozdeľuje, vytvorte si svoj vlastný nový smer. Obaja si vezmite z každej strany niečo pre seba, aby ste nikdy nemuseli ľutovať, že ste obetovali viac ako ten druhý. Potom by nebol v skutočnosti šťastný ani jeden z vás, nie v tom pravom a vyrovnanom vzťahu.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating