Roald Dahl bol britský spisovateľ, ktorý počas druhej svetovej vojny brázdil oblohu ako pilot Kráľovského letectva. Po nepeknej nehode, ktorú akoby zázrakom prežil, bol na dlhú dobu pripútaný k nemocničnej posteli. Práve spomínaná nešťastná udalosť sa stala témou jeho prvej detskej knihy – The Gremlins, ktorá bola neskôr odkúpená Waltom Disneyom.

“Eleanor Roosewelt zvykla čítať túto knihu svojim vnúčatám a veľmi sa jej páčila. Práve preto som bol pozvaný do Bieleho domu,“ spomína Roald.  Mladý dvadsaťšesť ročný fešák si zbalil kufre, pekný úsmev a vybral sa do Ameriky, kde svojim britským prízvukom a vtedy ešte hustou ofinou opantal nejednu herečku.

Pre svoje postavenie a kruhy v ktorých sa nachádzal, vznikali podozrenia na to, že je britským špiónom na americkej pôde. “Nerobil som špionáž proti Američanom, snažil som sa vybudovať dobré vzťahy.“

Dahlova charizma, povesť sukničkára, imidž a klebety, ktoré sa okolo neho šírili boli inšpiráciou pre Iana Flaminga a jeho postavu Jamesa Bonda.

Charlie a továreň na čokoládu, Matilda, Čarodejnice, The BFG patria medzi najznámejšie.

 

  1. Pozorujte svet okolo seba s rozžiarenými očami, pretože tie najväčšie tajomstvá sa vždy skrývajú na tých najneočakávanejších miestach. Tí, ktorí neveria na zázraky, ich nikdy neuvidia. 

 

  1. Mať moc nie je ani zďaleka tak dôležité ako to, čo sa s ňou rozhodneš urobiť.

 

  1. Nezáleží na tom kto si, alebo ako vyzeráš, jediná podstatná vec je to, že ťa má niekto rád.