Prejavy lásky majú rôzne podoby. Každý človek svoje city vyjadruje úplne inak. Sú to nie len slová, ale aj činy, ktoré sú dôkazom toho, že niekoho naozaj milujeme. Hovorí sa, že k nim patrí aj vlastnosť, ktorú máme už „vrodenú“. A tou je žiarlivosť.

Kým jeden neznesie, aby sa na jeho partnera niekto iný čo i len pozrel, niekomu nevadia ani veľmi dobré priateľské vzťahy s druhým pohlavím. Niekto nemôže od strachu ani spať, ak nemá svoju polovičku pod kontrolou, ďalšiemu vôbec nevadí, že jej nikdy nevidel do telefónu.

Miera žiarlivosti môže byť naozaj rôzna. I ten, ktorý ju nedáva najavo a je extrémne tolerantný, má niekde hlboko v sebe jej kúsok uložený. Ak však vo vzťahu úplne chýba, môže to znamenať, že v ňom nie je skutočná láska. Čo je teda pravdy na tom, že ak niekto naozaj nežiarli, tak potom nemiluje?

Toto tvrdenie sa spája s tým, že žiarlivosť je prejavom toho, že nám na niekom záleží. A ak ti na niekom záleží tak, že máš strach, aby ti ho niekto „neukradol“, potom sú v tom silné city. Je to úplne zdravé a prirodzené. Teda, ak to neprekročí isté hranice, ktoré už s láskou nemajú nič spoločné. Používajú ju iba ako výhovorku.

Zákaz stretávať sa s inými mužmi, neustále telefonáty, ktorými ťa kontroluje, kde a s kým si, stále iba vy dvaja spolu, nezatajené heslá na telefón, scény a hádky, ktoré vznikli z nepodloženého podozrenia, … sú ti tieto veci povedomé? To sú len niektoré zo znakov, ktoré nasvedčujú tomu, že v tvojom vzťahu sa tie hranice prekročili.

Už to nie je láska, pretože v nej chýba poriadny kus dôvery. Dalo by sa to skôr nazvať manipuláciou. Môže tvrdiť, že ťa má rád a z časti to môže byť aj pravda, no faktom ostáva, že ťa chce až chorobne vlastniť. Berie ti tvoju slobodu (áno, vzťah neznamená, že o ňu úplne prídeš) a dusí ťa svojím ovládaním. No tebe to príde v poriadku, pretože aj ty máš rada jeho.

Presne práve preto, aby sa vzťah nerozpadol kvôli niečomu, na čom ani nezáleží, by ste mali obaja hneď od začiatku vedieť, kde tie hranice máte. Čo považujete za normálne a čo sa vám už nepáči. Čo dokážete tolerovať a čo vám už naháňa pochybnosti o dôvere. Občas je fajn mať vo vzťahu aj isté pravidlá, ktoré vám zaručia, že nezhody zvládnete.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.