progressive.org

Cyntoia Brown, dnes 30-ročná, dospelá žena, ktorá si už 14 rokov odpykáva vraždu muža, ktorá bola podľa jej slov, spáchaná v sebaobrane. Dôkazy na súde ale svedčili proti nej a Cyntoia si teraz musí odsedieť svoj 51- ročný trest.

Kto vlastne Cyntoia je?

Matka Cyntoie, Georgina Mitchell neposkytla svojej dcére práve najlepšie podmienky na život a výchovu. Už počas tehotenstva Georgina často požívala alkohol, pre ktorý sa Cyntoia narodila s chorobou známou ako FASD. Po dvoch rokoch od narodenia, dala svoju dcéru na adopciu. Neskôr si Cyntoiu adoptovala Ellenette Brown, ktorá údajne zabezpečila vhodné podmienky pre jej vývoj. Lenže Cyntoia nemala vo svojom živote dostatočnú stabilitu a tak, počas puberty ušla z domu. Začala sa stretávať s  Garionom McGlothenom, pasákom, inak známym aj ako „Kut-throat“. Pod jeho nátlakom a zo strachu že ju zavraždí, bola donútená k prostitúcii.

6. augusta. 2004 si Cyntoiu kúpil Johnny Allen, ktorý ju odviezol k sebe domov. Podľa Cyntoie mal Johnny vo svojom dome veľké množstvo zbraní a preto sa neustále bála o svoj život. Počas tej doby, ktorú strávila v jeho dome, bola Johnnym niekoľkokrát nadrogovaná a znásilnená. Ešte v tú noc Cyntoia Johnnyho zastrelila zbraňou, ktorú mala vo svojej kabelke.

Pred súdom tvrdila, že šlo o sebaobranu ale dôkazy svedčia proti nej. Súd rozhodol, že Cyntoia nebola v nebezpečenstve a že svoju obeť zastrelila v spánku, nie počas sebaobrany ako to tvrdila ona. Bola odsúdená na 51 rokov bezpodmienečne. Väzenie opustí až ako 69-ročná.

Prečo by sme mali jej prípad poznať?

Niekoľko rokov sa prípad Cyntoie Brown neprešetroval. Médiá mu nevenovali pozornosť, ľudia o ňom nevedeli. Minulý rok uverejnila speváčka Rihanna príspevok, ktorý rozpútal vlnu nespokojnosti s rozsudkom.

Petíciu, ktorou bojovala za oslobodenie Cyntoie podpísalo viac ako 200 tisíc ľudí.

Pomôcť sa jej snažili aj iné celebrity ako Kim Kardashian, ktorá dala k dispozícii svojich právnikov. Alebo Cara Delevingne, ktorá sa snaží šíriť povedomie o tomto prípade cez sociálne siete.

View this post on Instagram

#Repost @freethenipple ・・・ PLEASE watch this is – it’s happening RIGHT NOW – the Rapist always has more rights than the Rapee. WAKE UP #repost @refinery29 Last week’s Tennessee Supreme Court ruled that Cyntoia Brown must serve 51 years in prison before she is eligible for parole. Brown was convicted in 2006 of the first-degree murder of a 43-year-old man who forced her into sex-trafficking when she was 16. The parole board was previously split about whether to grant her clemency. _ Double tap the link in bio to contact Governor Bill Haslam and encourage him to grant clemency before he leaves office in 6 weeks. The decision is up to him but it's up to you to make your voice heard #FreeCyntoiaBrown

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on

Podľa mnohých ľudí po celom svete je Cyntoia obeťou nespravodlivého rozsudku.

Je dôležité šíriť povedomie o tomto a podobných prípadoch ktoré nedostávajú toľko pozornosti, ako by si zaslúžili.

Ak ťa tento príbeh zaujal a chceš prispieť k pomoci pre Cyntoiu, už spomínanú petíciu nájdeš na stránke www.change.org.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife