Ako sama tvrdí, baví ju dobre jesť, veľa sa usmievať a žiť v láske. Fotografka Kristiana Vavreková je veľmi milá osôbka, ktorú som pred istým časom oslovila na rozhovor #Slovenkadna. Mala som celkom malú dušičku, avšak odpísalo mi veľmi milé žieňa, ktoré dokonca číta naše rozhovory! Na tento rozhovor som sa veľmi tešila a verím, že sa bude páčiť aj tebe.

 

Predtým, ako som ťa oslovila, som si prezrela tvoje fotografie, prečítala som si čo-to o tebe a povedala som si, že by bola škoda neosloviť ťa. Milé, jemné žieňa, ktoré má rado dobré jedlo, prírodu, fotenie a cestovanie.  Dobre hovorím? Avšak, skús mne a čitateľkám povedať niečo, čo nevieme. Aká je Kristiana?

Ahojte 🙂 Myslím,že som veľmi veselá, spontánna, milujem spoznávať nových ľudí a stále niečo nové zažívať. Páči sa mi, keď je každý deň iný. Mám rada dlhé rána, keď sa nemusím nikam ponáhľať a môžem sa v pokoji naraňajkovať. Rada chodievam na trh, tá atmosféra mi pripomína detstvo. Skoro každý deň varím, no ak cestujeme, nemáme tour po pamiatkach, ale skôr po podnikoch.

Rada objavujem nové, zaujímavé jedlá, ktoré si doma bežne neuvarím. Neviem si predstaviť môj život bez čokolády, avokáda, banánov, čaju a nechcela by som sa vrátiť k životu bez aktívneho cvičenia, okrem toho, že mám omnoho viac energie je na tom jedným z naj benefitov psychika.  Milujem hlasnú hudbu a keď sa môžem poriadne vyblázniť na koncertoch, alebo večery s tlmeným svetlom pri víne s kamarátmi.

 

Kde si študovala vysokú školu? 
Z Košíc som prišla do Bratislavy práve kvôli mojej vysokej škole. Na VŠMU som študovala kameru a fotografiu a 5 rokov som bývala na intráku na Mlynoch, čo bolo poriadne dobrodružstvo 🙂

 

Kto ťa sleduje na instagrame vie, že si partnerka Ota, s ktorým chodíš na výlety a neušlo mi ani to, že veľmi rád a dobre varí. Ako ste sa spoznali? 

Hehe, popravde Oto varí len veľmi výnimočne, ale ak sa do toho pustí, naozaj to stojí za to, jeho najväčšia vášeň sú ryby a morské plody. Pred tým, než sme sa spoznali, nevaril vôbec, pretože to nevedel a to založil dva známe gastro podniky (NYC corner a Regal Burger).

Po škole ma na prvej svadbe, ktorú som fotila ženích zoznámil s Otom a posadil nás vedľa seba.
Zamilovala som sa doňho na prvý pohľad, pretože vyzeral ako úplný džentlmen a bol veľmi pozorný. V ten večer ma pobozkal a na druhý deň sme si kúpili letenky do Barcelony. Úplne si ma získal tou bláznivosťou a spontánnosťou.

Ako si sa dostala k foteniu? Bol to tvoj sen odmalička alebo to prichádzalo postupne?

Môj dedko je veľký umelec a skvelý fotograf, ktorý vyhral mnoho súťaží a vystavoval v zahraničí, jeho dcéra (moja mamka) si otvorila svoj fotoateliér v Košiciach, keď som mala 9 rokov a dodnes funguje. Od detstva ma veľmi často fotila a pamätám si, ako som veľa času trávila s nimi vo fotokomore pri vyvolávaní fotiek. Napriek tomu ma nenapadlo, že by som chcela tiež fotiť a ani oni ma k tomu nenavádzali. Keď som sa na základnej mala rozhodnúť, akú strednú školu si vyberiem, bola to dilema. Nebola som vzorná jednotkárka a tak sme gymnázium vylúčili. Ocko mi vtedy nenápadne navrhol, či si u mamky v ateliéri nechcem skúsiť nafotiť moje kamarátky.
Vznikli z toho cel­kom po­da­rené fotky, nadchlo ma to a tak som šla na ume­leckú školu, na fo­to­gra­fiu.

Fotím od 13tich a som prekvapená, že ma to drží dodnes. Zrejme veľmi pomohlo, že ma k tomu nikdy nenútili. Prvé peniaze som si zarobila fotením a odvtedy som ani nič iné neskúsila, takže nemám žiadnu inú pracovnú skúsenosť.

View this post on Instagram

❄️❄️❄️

A post shared by Kristiana Kona (Vavrekova) (@kristianakona) on

 

Čo ťa najviac fascinuje na fotografii a aké príležitosti najradšej fotíš?

Keď som bola na škole, na strednej, alebo na vysokej, očakávalo sa odo mňa, že budem fotiť umelecké fotografie s hlbokým významom. Ale ja na to až tak úplne nie som. „Našla“ som sa až po vysokej. Najviac ma fascinuje zachytávať emócie. Mám veľmi rada prirodzené fotografie, keď sa ľudia cítia komfortne, sú na mieste, ktoré majú radi a sú sami sebou. Páči sa mi vytvárať príjemnú, osobnú, alebo intímnu atmosféru a pri nej ľudí zachytávať. Najradšej zaznamenávam momenty z reálneho života, pohodu, lásku, radosť a emócie. Veľmi rada fotím inšpiratívnych ľudí, krásne a originálne svadby a najnovšie som začala fotiť lifestylové fotky pre rôzne značky, čomu by som sa v budúcnosti chcela venovať najviac.

 

Žiješ síce v Bratislave a tak sa ti asi pracuje lepšie a máš všetko na dosah, avšak nerozmýšľala si niekedy nad tým, že by si sa presťahovala do zahraničia?

Jasné, rozmýšľala som nad tým, no myslím, že sa mám veľmi dobre aj tu a teraz som spokojná. Môžem robiť prácu, ktorá ma baví a mám okolo seba svojich ľudí, ktorých milujem. Ale do budúcna to určite nevylučujem.

 

Áno, si jemné žieňa, ale predsa len, čo považuješ za svoju najväčšiu výstrednosť?

Asi že som si vždy robila čo sa mi zachce. Nemám rada pravidlá. Voľnosť, je pre mňa v živote
veľmi dôležitá a preto napríklad ani nenosím podprsenku. Taktiež mám prácu, kde ma nik neriadi. Je to pre mňa veľmi oslo­bo­dzu­júce.

 

Čo si na sebe najviac vážiš a čo si vážiš na iných dievčatách/ženách?

Našu dob­ro­sr­deč­nosť, úprimnosť a em­pa­tiu. Ak všetko ne­be­rieme prí­liš vážne, vieme sa od­via­zať a ot­vo­rene po­roz­prá­vať o svo­jich po­ci­toch.

 

Každá máme svoje inšpirácie, vzory, ktoré nás motivujú a inšpirujú. Koho máš ty vo svojom živote, kto pri tebe stojí a pomáha ti?

Ja mám výborný vzťah so svojimi rodičmi. Vždy ma dokázali úprimne pochváliť, vypočuť, porozprávať sa so mnou o problémoch a podporiť ma. Až teraz si uvedomujem že to u každého nieje také samozrejmé a preto si to neskutočne vážim. Inšpiruje ma veľa žien, je to napríklad Tamara Heribanová, Kristína Farkašová, alebo Baša Števulová. Všetky som túžila spoznať, rozprávať sa s nimi. Vďaka foteniu sa mi to podarilo a teraz sme aj veľmi dobré kamarátky.

 

V rámci nášho heštegu #Slovenkadna podporujeme mladé dievčatá a ženy, aby si viac verili, aby pochopili, že sú výnimočné a krásne. Ako sa vidíš ty, čo sa týka krásy? Máš s tým problém, alebo sa cítiš dostatočne sebavedome?

Ak sa na to dívam racionálne, som šťastná ako vyzerám a že som zdravá. Milujem prirodzenosť a inakosť. Verím, že ak sa človek cíti dobre vo svojom tele, vyžaruje to aj do okolia a cítia to tak aj ostatní, ale som normálne dievča a tiež sa u mňa nájde pár vecí, s ktorými sa necítim úplne komfortne. Napríklad obdivujem ženy, ktoré môžu nosiť odhalený chrbát a majú ho krásny, rovný, pretože ja mám skoliózu a asi by to u mňa nevyzeralo veľmi esteticky. Takisto by som chcela vymazať moje kruhy pod očami a mať krásnu pleť, aby som nikdy nemusela používať mejkap.

 

A keď už sme pri tej kráse, čo máš rada na svojom vzhľade?

Asi môj úsmev. Mamka mi odmalička hovorila, že s úsmevom mi bude patriť svet 🙂 Vďaka
tomu ľahko získavam nové priateľstvá a ľudia sa so mnou pri fotení, vedia lepšie uvoľniť.
Bez úsmevu to nejde.

Ak by si mala spomenúť jednu vlastnosť, ktorá ťa vystihuje, aká by to bola?

Dokážem sa neuveriteľne nadchnúť. Nech už ide o ľudí, alebo o nápady, ak ma niečo zaujme, som nadšená a viem prejaviť svoje emócie. Často preto zažívam úplnú eufóriu, alebo sklamanie.

Aké je tvoje životné motto, alebo filozofia podľa ktorej žiješ?

“ Keď sa zobudíte každé ráno s presvedčením, že toto bude najlepší deň vášho života, verte, že aj bude.“

 

Čo je pre teba najcennejšia vec, akú vlastníš? Myslím z materiálnych vecí.

Boli by to moje okuliare. Kúpila som si ich pred dvoma rokmi v New Yorku. Bola to dosť veľká investícia, ale myslím, že okuliare dopĺňajú našu osobnosť a určite sa do nich oplatí investovať.

Kedysi som mala na mojej fcb fanpage popis že „fotografujem svet cez ružové okuliare“, tak som si ich podvedome naozaj našla. Bez nich to už ani nie som ja.

 

Čo pre teba znamená šťastný a pohodový život? Myslíš, že sa to dá dosiahnuť alebo je šťastie len mýtus?

Určite sa dá dosiahnuť. Šťastný a pohodový život je podľa mňa zmysel nášho života.
Ale asi nebude nikdy dlhodobo len pokojný, to by bola nuda. 🙂 No aj v tých zmenách, často aj
horšich, ktoré prídu sa vždy dá nájsť niečo pozitívne, alebo prínosné. Ja sa cítim najviac
šťastná ak mám pri sebe svojich najbližších a nemusím sledovať čas.

Ďakujem krásne za rozhovor

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.