Videla si niektorú časť z americkej show „America´s next top model“ (ANTM)? V skratke je to o tom, že porota, v ktorej sa okrem iných nachádza aj Tyra Banks – modelka a zakladateľka show a Ashley Graham, známa a krásna plus size modelka, vyberajú dievčatá, ktoré budú v show účinkovať. Tie sú v každom kole fotené známymi fotografmi na predom určené zaujímavé témy a robia módne prehliadky, až nakoniec postupným vyraďovaním ostane jedna, ktorá sa stane top modelkou. Ak nie, tak odporúčam pozrieť, existuje aj ročník 2018.

Pri pozeraní danej show si totiž uvedomíš (pokiaľ to ešte nevieš), že krása nemá určené miery. Nemá stanovené, aký veľký musíš mať nos, či ako ďaleko od seba máš mať oči. Akú farbu pleti musíš mať, či aké číslo na váhe sa ti ukáže. Takisto nie je obmedzená výškou, dĺžkou a farbou vlasov a niektoré dievčatá majú aj kožné problémy. A aj napriek tomu je každá z nich jedinečná a krásna. Pri tom tak iná. Je smutné, že mladé dievčatá sa snažia pretvoriť na akýsi zidealizovaný obraz dokonalej krásy, ktorý nám denne podsúva instagram a iné sociálne siete. A pokiaľ nezapadajú do tejto šablóny, cítia sa menejcenné a menej krásne. 

Prejdi sa v lete po pláži alebo na kúpalisku. Všímaj si ľudí. Mužov, ženy, deti. Koľko z nich vyzerá tak „dokonalo“ ako ľudia na instagrame? Koľko z nich nemá ani na kúsku tela celulitídu, koľko z tých žien má pevné prsia a dokonalú pleť? Koľko ich je tak nádherné opálených a má dokonalé krivky s vyšportovaným bruchom? Uvedom si, že to čo vidíš na internete neodzrkadľuje skutočný život. Nemusíš sa snažiť podobať na niekoho, o kom si ľudia myslia, že je krásny. Nikdy tak vyzerať nebudeš, pretože tvoja krása je jedinečná v inom smere. Vysoká ryšavka s bledou pleťou a problémom pribrať na určitých miestach nikdy nebude vyzerať ako tmavovlasá latinoameričanka. Môže sa prefarbiť, môže stráviť hodiny v soláriu, môže si dať plastiku, no aj napriek tomu bude jej „nová podoba“ neúprimná a umelá.

Namiesto toho, aby si sa snažila priblížiť určitému ideálu a predstave o tom, ako vyzerá perfektná žena, sa radšej nauč oceniť na sebe to, čo je krásne. A vlastne ani to neumusíš. Nauč sa mať rada, páčiť sa sama sebe. Vyzdvihni nie len svoje prednosti, ale aj nedokonalosti, do ktorých sa niekto určite zamiluje.

P.S. Vďaka bohu, že nie sme všetky rovnaké. Ako by to na svete potom vyzeralo? Veď rozmanitosť je tak krásna! 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.