Britská kráľovská rodina sa v sobotu rozlúčila s princom Philipom, manželom kráľovnej Alžbety II., s ktorou sa poznal od detstva a po jej boku stál oficiálne viac ako 70 rokov. Jeho pohreb sledoval celý svet, ktorý zaujímal nie len samotný obrad, ale aj to, čo to spraví so vzťahmi v rodine, ktorá si poslednú dobu prešla krízou.

Princ Philip sa dožil úctyhodných 99 rokov a správa o jeho smrti prišla 9. apríla. Kvôli pandemickým opatreniam sa kráľovskej rozlúčky s ním mohlo zúčastniť iba 30 vybraných smútočných hostí. Trúchliaci mali počas omše nasadené rúška a dodržiavali odstupy. Kráľovná sedela sama.

Diváci po celom svete mohli sledovať sprievod rakvy, ktorú viezli do hradnej kaplnky, a celý obrad prostredníctvom živého prenosu.

Pozornosť si ukradla Kate, no ešte viac princ Harry

Mužskí členovia rodiny peši sprevádzali rakvu, ktorá sa presunula na špeciálne upravenom aute z hradu do kaplnky. Ženy a deti ich už čakali vo vnútri, kde ich priviezli takisto autami. Ikonickou sa zrejme stane fotografia vojvodkyne z Cambridgea, Kate, ktorá je manželkou prica Williama.

Tá bola, ako vždy, veľmi elegantná a podľa mnohých ľudí by práve ona s manželom mali stáť na čele kráľovskej rodiny, keďže ich vzťah a vystupovanie je priam ukážkové. Čo sa nedá povedať o Williamovom bratovi.

Princ Harry, ktorý sa s manželkou Meghan Markle rozhodol odlúčiť od kráľovskej rodiny a spoločne sa presťahovali do Ameriky, prišiel na pohreb svojho starého otca sám. Meghan je v pokročilom štádiu tehotenstva, a tak jej cestovanie nebolo odporúčané. Na znak úcty však po manželovi poslala špeciálne vyzdobený veniec.

Harry sa k nej po pohrebe ihneď nevráti. V Anglicku ostane ešte niekoľko dní, pretože jeho stará mama, kráľovná Alžbeta II. bude mať o pár dní narodeniny. Údajne absolvoval aj niekoľkohodinový rozhovor so svojím starším bratom, čo môže naznačovať, že túži po tom, aby v ich rodine po nezhodách zavládol mier.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.