Unsplash/Wade Austin Ellis

Hovorí sa, že pes je najlepší priateľ človeka. Ak to tak vnímaš aj ty, určite ťa nesmierne poteší novinka, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR na utorkovom zasadnutí. Na svojej oficiálnej stránke informovali o tom, že držanie psov na reťazi bude konečne zakázané. 

Táto novela zákona o veterinárnej starostlivosti je odpoveďou na neustále upozorňovanie, že pes nie je vec, a preto by sme ich nemali držať v neľudských podmienkach. Platí to nielen v osadách, ale aj v mnohých bežných domácnostiach, kde pes nemá žiadny výbeh, len je celý deň uviazaný.

Výnimku z uväzovania psa v chovnom zariadení či domácnosti dostanú nebezpečné a služobné psy a taktiež prípady, keď sa môže pes uviazať z dôvodu čistenia priestoru, kŕmenia alebo výcviku. Tento zákon taktiež neplatí pre sučky v poslednej tretine gravidity, dojčiace sučky, chorých psov alebo šteniatok mladších ako 6 mesiacov.

Ak niekto tento zákon nedodrží, hrozí mu pokuta. Nová legislatíva nadobudne účinnosť od 1. januára 2022. Ak by si sa od budúceho roka stala svedkom toho, že niekto drží uviazaného psa bez toho, aby spĺňal ktorúkoľvek z výnimiek, neboj sa to nahlásiť. Len pravidelným pokutovaním môžeme naozaj docieliť to, že ľudia si konečne uvedomia dôležitosť psov a prestanú sa k nim správať ako k veciam.

Aj táto malá zmena je ďalším krôčikom k tomu, aby sme žili v lepšej a krajšej spoločnosti, kde všetkým záleží na zvieratách. Nie je predsa normálne, že útulky sú preplnené a ľudia vyhadzujú psov ako sa im zachce.

Zdroj: nrsr.sk

Viac z kategórieŠoubiznis & Hot News