instagram.com/lostleblanc

Keď sa po celom dni stretneš s priateľom, o čom sa rozprávate? Ako prvé padnú klasické klišé otázky typu „ako sa máš“ alebo „ako bolo v škole/v práci“? Povedzme si, že je to lepšie, ako by ste si nemali povedať nič, no ak to takto pôjde ďalej, nemusí to dopadnúť najlepšie.

Komunikácia je vo vzťahu naozaj veľmi dôležitá a budeme to opakovať dovtedy, kým si to naozaj neuvedomíš. Na takéto klišé otázky väčšinou odpoviete že dobre alebo fajn a idete ďalej, každý si robíte svoje. Tak by to ale nemalo byť.

Ak ste si už odvykli od toho, že sa spolu rozprávate, choďte na to pomaly. Namiesto toho, aby ste si pri večeri pustili seriál, porozprávajte sa napríklad o tom, čo všetko ste počas dňa zažili. Nevymenujte však len jednotlivé činnosti, ale hovorte aj o tom, ako ste sa cítili. Ak ťa niekto nahneval, urazil alebo naopak potešil, povedz mu o tom. A od neho skús požadovať to isté.

Časom tak budete môcť prejsť aj na vážnejšie témy a zrazu si možno uvedomíte, že to rozprávanie ani nie je také zlé a zapáči sa vám to. Choďte spolu na prechádzku, otvorte si doma víno, prípadne robte to, čo máte radi. Len k tomu pridajte rozhovor.

Hovorte o svojich potrebách

Ak sa ti niečo na vašom vzťahu nepáči, povedz mu to. Hovor o tom, čo chceš, aby robil, ako by sa mal správať a kam chceš, aby ste sa pohli. Chceš, aby ti viac pomáhal v domácnosti? No ak mu o tom sama nepovieš, asi na to nepríde sám od seba. A taktiež sa opýtaj ty jeho, čo by chcel, aby sa zmenilo. Niekedy naozaj stačí pár viet a vzťah sa dokáže zmeniť k lepšiemu.

Hovorte o snoch a prianiach

Po čom teraz najviac túžiš? Ak rada cestuješ, asi tvoje srdiečko trochu trpí, keďže cestovanie je obmedzené. No popros ho, aby ste si urobili aspoň výlet po Slovensku (ak ste tak doteraz neurobili). Chcela by si zmeniť svoju prácu alebo by si chcela začať podnikať? O všetkom mu povedz, možno ti dokonca aj poradí a dvaja určite prídete skôr na to, čo bude lepšie. 

zdroj: Photo by Jose Chomali from Unsplash

Hovorte o problémoch

Ak ťa niečo trápi, nedus to v sebe. Lebo keď to raz vybuble na povrch, už bude pozde to ľutovať. Možno máš problémy v škole, v práci, s peniazmi alebo s rodinou, kamarátmi. Nemusíš ho prosiť o pomoc, len mu povedz, čo ťa trápi. Riešenie sa možno naskytne aj samotné. Ak však budeš mlčať, nikdy sa nič nezmení.

Hovorte o spoločnej budúcnosti

A na záver by ste nemali zabúdať aj na seba a svoje spoločné plány. Veď o tom by to všetko aj malo byť, že budete spolu plánovať, kam pôjdete, čo si kúpite alebo či urobíte. Len tak môžeš zistiť, či obaja chcete od vzťahu to isté alebo sa vaše plány úplne rozchádzajú. Je lepšie zistiť to skôr.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating