Každý, kto nemá zdravotné problémy by sa mal vo svojom tele cítiť dobre a to bez výnimky. Ak to tak nie je, väčšinou je za tým nejaký problém, či fyzický alebo psychický. Ak sa však naše telo páči nám, všetko by malo byť v poriadku. Veľa ľudom to ale nestačí a majú túžbu, aby sa páčili niekomu inému. Je táto potreba vzhľadom na ostatné veci adekvátna?

Túžba páčiť sa druhým ľuďom je v nás zakorenená od samého počiatku ľudstva. Už v dávnej histórii ľudia (najmä ženy) vytvárali nové spôsoby, ako zdôrazniť svoju krásu a prednosti. Pri veľa prípadoch ale ohrozovali svoje zdravie, hazardovali so životom a tieto pokusy zdokonaliť sa často skončili smrťou. Táto snaha zaujať opačné pohlavie vyplývala z túžby získať si dobré postavenie, či otvoriť si dvere k novým možnostiam. V dnešnom svete sú spôsoby skrášľovania menej drastické, ale stále rovnako rozšírené, pričom v dobe, keď sú prirodzenosť a sebaláska trend, sa to niekomu môže zdať takmer zbytočné.

Snom väčšiny dievčat je páčiť sa a byť úspešná. Snažíme sa zmeniť svoj prirodzený tvar tela, farbu vlasov či pokožky, a to len preto, aby sme zapadli do radu ostatných žien a dievčat, predstavujúcich typický ideál krásy. Možno si v duchu hovoríme, že to robíme len pre seba a cítime sa lepšie. Ale je to naozaj tak? Naozaj sa cítime lepšie s pocitom hladu, či v upnutom oblečení, v ktorom sa ani nevieme skoro pohnúť? Ak si niekto zakladá na zdravej strave a pohybe, je to super. Super nie je ale to, ak sa niekto nenávidí len preto, že vidí vzory, ktoré vyzerajú inak, alebo ak niekto trávi všetok svoj voľný čas sledovaním života druhých ľudí, lebo ho prezentujú ako krajší, zaujímavejší a dokonalejší, pričom vo väčšine prípadov sú tieto hrané pózy iba zásterkou pre rôzne problémy. Čo by teda malo byť pre ženy a dievčatá dôležitejšie?

Chceš sa páčiť? To je prirodzené!

A úplne normálne! Túto túžbu má takmer každý a súvisí to s našimi vrodenými inštinktami s cieľom upútať opačné pohlavie. Keď sa táto túžba premení priam v posadnutosť a na nič iné nemyslíte, mali by ste niečo zmeniť. Obmedzovať svoje osobné potreby, ktoré sú celkom normálne a bežné kvôli tomu, ako ťa vnímajú ostatní ľudia nie je vôbec zdravé. Ak je tvoja túžba po upútaní pozornosti tvojou krásou prehnaná, skús si pretriediť ľudí, ktorých sleduješ na sociálnych sieťach a sústrediť sa trochu viac na seba a nepozeraj do telefónu každú chvíľu, ako napríklad po zobudení, či pred návštevou fitka. Ak to naozaj robíš pre seba, nepozeraj na druhých.

Čo je to komfort?

Teraz nemám na mysli vyťahané tepláky a mastné vlasy, hoci ak toto je pre niekoho pravá definícia slova, nie je na tom nič zlé. Komfort však neznamená nepracovať na sebe a ležať doma pri seriáloch. Je to pocit, keď si šťastná sama so sebou a nesnažíš sa páčiť každému, ale iba ľuďom čo za to stoja. Je to pocit, keď nepociťuješ potrebu si dať členkové ponožky a nízke tenisky v mínus 10 stupňoch iba preto, že to dobre vyzerá. Je to presne ten pocit, keď ráno vstaneš a vieš o sebe povedať niečo pekné, pretože sa páčiš sama sebe. A o tom je komfort – keď máš túžbu páčiť sa samej sebe, vyhovieť svojim potrebám a zbožňovať svoje telo, aj keď nie je podľa tvojich predstáv. Pretože najkrajší pocit je, že tvoja túžba sa naplnila a cítiš sa pri tom dobre.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.