instagram/weddingdayready

Naplánovať svadbu, ktorá bude perfektná a všetko bude sedieť, ako má, dá naozaj zabrať. V našom minulom článku sme otvorili svadobnú sezónu a priniesli TO DO LIST pre všetky nevesty. Pomohlo ti to?

Priemerná suma za svadbu s 50 hosťami sa pohybuje okolo 5 000 €, ako uvádza stránka Finance. Samozrejme, dá sa urobiť aj pekná menšia, ktorá vyjde v priemere od 3 000 € do 4 000 €, a to znie už celkom priateľsky. Na druhej strane, existujú svadby, ktorých suma sa pohybuje v desiatkach tisícoch ba aj v miliónoch a podobajú sa už skôr na veľkú spoločenskú udalosť hodnej priameho vysielania v televízii, ale tam až nesiahajme a držme sa krásnej rozprávky za férové peniaze. Lebo sa to dá! 🙂

Dnes sa pozrieme konkrétnejšie na prvé dva body plánovača svadby, a to je rozpočet a výber svadobného miesta.

Rozpočet

Pokiaľ plánuješ svadbu, určite chceš, aby bol tvoj rozpočet čo najefektívnejší a výdaje čo najmenšie. S našimi radami to určite zvládneš. Avšak, treba podotknúť, že svadba nie je práve lacná záležitosť, ale stojí to za to.

Najprv si stanovte s partnerom maximálnu sumu

Prvou a najdôležitejšou vecou je určiť si pevnú celkovú sumu, ktorú v žiadnom prípade nemôžete (nechcete) prekročiť. Vďaka tomu sa budete držať na uzde a nebudete bezhlavo míňať. Keby ste s partnerom nemali stanovený budget, určite by ste sa rozhodovali medzi najdrahšími vecami.

Požiadajte o pomoc priateľov

Keď chcete skvelú svadbu, no nechcete zbytočne prísť o peniaze na maličkostiach, požiadajte o pomoc kamarátov. Tvoja priateľka ťa môže namaľovať alebo učesať, druhá ti môže pomôcť s výzdobou, tretia môže zabezpečiť pierka a náramky pre hostí, a tak ďalej. Kamarát tvojho priateľa môže robiť fotografa, ďalších priateľov môžete zlanáriť na odvoz hostí zo svadby a ostatní sa môžu postarať o zábavu. Možností je veľa, stačí sa len nebáť a pýtať sa. Určite máte vo svojom okolí ľudí, ktorí radi pomôžu. 🙂

Rozpočet si kontrolujte v tabuľke

Najjednoduchší spôsob, ktorým urobíte váš rozpočet prehľadným. Spravte si tabuľku, kde budete mať napísaný celkový rozpočet, jednotlivé položky na svadbu, maximálnu sumu jednotlivých vecí a reálnu sumu týchto položiek. Takto budete mať financie pod kontrolou a budete si vedieť korigovať to, kde chcete minúť viac, a kde menej.

Svadobné miesto

To je hneď po rozpočte najdôležitejšie. Je to miesto, kde sa bude odohrávať celá táto nádherná ceremónia a s priateľom, rodinou a kamarátmi na to chcete mať len tie najkrajšie spomienky.

Rozhodujte sa podľa lokality

Pokiaľ žijete v meste alebo na dedine, kde sa dá toho veľa vymyslieť, nechoďte zbytočne inam. Miesto svadby vo vašom rodnom meste vám ušetrí mnoho financií, ktoré môžu byť využité inak. Vo vašej lokalite budete mať všetko blízko, nemusíte objednávať ubytovanie a ani si robiť starosti o to, ako sa hostia od vás z domu premiestnia na hostinu.

Ak sa však inak nedá, vyberte si lokalitu ďalej od centra, ktorá je výrazne lacnejšia. Krásna výzdoba sa dá urobiť aj na možno menej príťažlivom mieste, ktoré po celkovom dozdobení bude dokonalé. Pamätaj, vyhodené peniaze vám nikto nevráti.

Dedina vs. mesto

Svadba na dedine vo vidieckom štýle 

Svadba v meste v modernom štýle 

Záhrada vs. sála

Pokiaľ sa rozhodujete o prostredí, v ktorom budete mať oslavu, musíte brať do úvahy ročné obdobie. Svadby v záhrade sa robia v lete, maximálne len do polovice jesene. Svadby v sále sú ideálne na zimu a jar. V letnom období však musíte počítať aj s dažďom, preto je skvelé mať v zálohe aj veľké dáždniky alebo svadobné stany. S nimi vás už nič nezaskočí.

Svadba na záhrade

Svadba v sále 

Zdroj informácií: www.finance.sk , www.tvnoviny.sk

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife