Inteligenciu druhého človeka môžeme ľahko vyčítať z jeho očí. Tento jednoduchý spôsob určite stojí za pozornosť.

Z pohľadu do očí druhého človeka môžeme vyčítať oveľa viac, než by sme čakali. Vraví sa, že oči sú bránou do duše. Je na tom určite zrnko pravdy. Klamár sa totižto očnému kontaktu vyhýba. Najnovšia štúdia vedcov však tvrdí, že z očí môžeme vyčítať dokonca aj inteligenciu druhého človeka. 

 

Ak chcete vedieť, či máte pred sebou inteligentného človeka, pozorne sa mu zadívajte do očí. Ak má veľké zreničky, svedčí to o tom, že má nielen vyššiu inteligenciu, ale aj väčšiu kapacitu pamäte. Podľa vedcov rozdiel vo veľkosti očnej zreničky môžeme vidieť voľným okom. Prečo je to tak?

Všetko so všetkým súvisí

Photo by Daniil Kuželev on Unsplash

Čím rýchlejšie pracuje náš mozog, tým viac sa nám rozširujú zreničky. Už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vedci prišli na to, že veľkosť zreničiek nezávisí len od svetelných podmienok. Všetci vieme, že za jasného svetla sa nám zužujú, pričom v prítmí sa nám rozširujú. Vedci však prišli na to, že na vplyv ich veľkosti vplývajú aj duševné procesy.

Vedci podrobili analýze veľkosti očnej zrenice 40 účastníkov. Polovica z nich sa vyznačovala vysokými hodnotami IQ, zatiaľ čo druhá polovica bola presným opakom. Všetci účastníci sedeli, pričom sa nepodrobovali väčšej fyzickej námahe. Vedci zistili, že jedinci, ktorí sa vyznačovali vysokou inteligenciou, mali oveľa rozšírenejšie zrenice v porovnaní s druhou skupinou. Tento rozdiel bol ľahko viditeľný aj voľným okom.

Photo by Alvaro Reyes on Unsplash

Tento jav sa pripisuje najmä tzv. „tekutej inteligencii“, ktorá súvisí so schopnosťou riešiť problémy, identifikovať vzory či aplikovať logiku.  Tekutá (fluidná) inteligencia ja v podstate to, čo sme dostali do vienka. Je v protiklade k tzv. kryštalickej inteligencii, ktorá je zodpovedná za to, ako využijeme všetko, čo sa naučíme v praxi.

Preto ak sa nabudúce stretnete s cudzím človekom, skúste sa mu poriadne pozrieť do očí. Určite sa dozviete čo-to o jeho inteligencii.

zdroj: spring

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.