Naše malé Slovensko má krásne mestá, ohromujúce hrady a zámky, úžasne zaujímavú históriu, ale jeho hlavným pokladom je jeho príroda… niekoľko tisíc jaskýň (12 je sprístupnených verejnosti), 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí, viac ako 300 prírodných rezervácií, rôzne prírodné pamiatky a chránené oblasti a pod.

Ani by sme nepovedali, že toto všetko sa nachádza v jednej z najmenších krajín v Európe, ba dokonca, že všetky tieto nádhery sa nachádzajú v našej rodnej krajine. Ono to tak býva, že keď človek niečo berie ako samozrejmosť, neprikladá tomu takú výnimočnosť a originalitu. Nechaj sa inšpirovať týmto zoznamom našich krásnych miest a pokiaľ si niektoré zo spomenutých miest ešte nenavštívila, určite tak čo najskôr urob.

Zdroj: http://jozefmacutek.wixsite.com/krajina

Zdroj: http://jozefmacutek.wixsite.com/krajina

Vysoké Tatry, ktoré tvoria hranicu medzi Slovenskom a Poľskom sú obľúbenou destináciou nielen Slovákov, ale aj zahraničných turistov. Ak zavítate do Tatier, určite nezabudnite navštíviť Štrbské, Zelené a Popradské pleso, Ždiar, Tatranskú Lomnicu, Lomnický či Gerlachovský štít. Krásne výhľady a super turistické túry ponúkajú aj Nízke Tatry, Slovenský kras, Pieniny a iné.

Zdroj: http://jozefmacutek.wixsite.com/krajina

Zdroj: http://jozefmacutek.wixsite.com/krajina

Slovenský raj je naozajstným prírodným klenotom v srdci Slovenska. Ponúka kilometre chodníkov pozdĺž zalesnených hôr, jazier a vodopádov posiatych dychberúcimi výhľadmi na okolie.

Spišský hrad je považovaný za jeden z najväčších hradov v Európe a tiež je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s niekoľkými ďalšími pamiatkami v okolí. Ak sa vyberiete na Spiš, určite sa zastavte aj v Levoči, krásnom historickom meste. Z hradov ďalej stojí za to spomenúť Oravský hrad, Devín, Trenčiansky hrad či Bojnice, kde taktiež môžeš navštíviť aj ZOO.

Z miest rozhodne odporúčam Košice ako jedno z najkrajších slovenských miest, Banskú Bystricu v strede Slovenska, Bardejov, nádherné stredoveké mesto, Banskú Štiavnicu, jedno z najstarších miest, Prešov, ďalšie krásne mesto, ale rozhodne zavítajte aj do Bratislavy, Martina, Žiliny či Popradu, kde na vás čakajú taktiež krásne námestia, uličky, kaviarne a kopa iných pekností.

kosice-img_5738_39_40_tonemapped-x2

Zdroj: https://kpyoung3.wordpress.com/2013/06/page/2/

Čičmany prekvitajúce národným folklórom tiež vrelo odporúčam.

Zdroj: http://www.cicmany.info/cicmany-a-okolie/

Zdroj: http://www.cicmany.info/cicmany-a-okolie/

Ako by to bolo, keby som nespomenula jaskyne, takže ak si tak ešte neurobila, určite zavítaj do Ochtinskej aragonitovej jaskyne, Demänovskej jaskyne slobody, Demänovskej ľadovej jaskyne, Dobšinskej ľadovej jaskyne či do Gombaseckej jaskyne.

Jedného dňa sa oplatí zavítať aj do drevených kostolíkov na východe Slovenska.

Verím, že táto krátka pripomienka hodiny geografie vo vás upevnila ten pocit, že krásy a dobrodružné výlety ponúka aj naše malé Slovensko. Hoci tu nemáme more, naša krajina ponúka množstvo malebných miest, že by bola škoda necestovať a neobjavovať zákutia tak nádhernej prírody… Tak hor sa na nejaký ten výlet 🙂

cover photo: http://jozefmacutek.wixsite.com/krajina

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.