Dospelá žena

V poslednej dobe mi v hlave vŕta zaujímavá otázka. Kedy sa človek stáva skutočne dospelým, kedy bude z dievčaťa dospelá žena? Samozrejme, oficiálne úradne je to dovŕšením 18-teho roku života, ale všetci dobre vieme, že to tak v realite až príliš často nie je (česť výnimkám).

Je to vtedy, keď dostaneme do ruky vodičský preukaz? Keď po prvýkrát ochutnáme alkohol? Keď sa zasnúbime/vydáme? Keď ideme na úrad práce po skončení výšky? Alebo je to až vtedy, keď budeme mať vlastné deti?

Ťažká otázka, individuálna a vzťahujúca sa z osoby na osobu. Všetci dobre poznáme prípady, kedy ani jedinec nad 30 rokov, nevie čo so sebou, nevie, kto je, čo má robiť, aké je jeho životné poslanie a správanie nenasvedčuje tomu, že má na chrbte tri krížiky. Avšak, až tu vzniká skutočná otázka na zamyslenie. Existujú nejaké presné normy správania, ktoré by sme mali od určitého veku dodržiavať?

Môj názor znie, že nie. Iste, nájdu sa povahy, ktoré nám nebudú v živote vyhovovať tým, čo spravia, ako sa chovajú a čo povedia. Avšak to je len a len náš problém, nikoho iného. Mať čistú myseľ, nezaťaženú konvenčnými normami správania je to najlepšie, čo v dnešnej dobe môžeme spraviť pre svoje nielen duševné zdravie. Všetko predsa začína v hlave …

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife