Existuje ten najlepší vek na to, kedy sa žena môže stať matkou? Úloha matky sa nedá vždy (alebo skôr väčšinou) naplánovať a podľa Medical News Today závisí od mnohých faktorov, ktoré si bližšie rozoberieme. Ženy sú schopné porodiť dieťa od dospievania až po menopauzu a muži sú plodní aj do 70 rokov. V konečnom dôsledku na veku vôbec nezáleží, no žena by mala dbať na viaceré okolnosti.

V moderných krajinách sa vek prvorodičiek pomaly zvyšuje každým rokom. Môže za to ekonomická situácia, veľa práce, aktívny životný štýl, či problém s usadením sa. Mladí ľudia, ktorí sa zamýšľajú nad budúcnosťou a materiálnym zabezpečením, posúvajú čas na dieťa, pretože sa ešte necítia byť pripravení.

V americkej štúdii v roku 2017 napr. zistili, že vek, v ktorom mali prvé dieťa muži sa za 40 rokov zvýšil. Kým predtým bol priemerný vek 27 rokov, teraz je to po 30-tke. Zároveň zaznamenali vyššiu pôrodnosť u žien vo veku 30-34 v porovnaní so ženami vo veku 25-29 rokov. A to po prvýkrát od roku 1940.

zdroj: Pexels/Katie E

To, kedy sa žena stane matkou, môže byť úplnou náhodou alebo jasným plánom. Niektoré ženy túžia byť matkami už v 20-tke, iné sa na to necítia ani po 30-tke. Práve toto sú aj akési hranice plodnosti – dvadsiatnička je na vrchole svojej plodnosti, zatiaľ čo po tridsiatke sa pomaly začínajú objavovať prvé problémy s otehotnením.

Ak si žena chce materstvo vychutnať naplno a zodpovedne s vedomím, že práve teraz je ten najlepší čas, mala by sa pozerať na nasledujúce 3 faktory, od ktorých veľa závisí. Ak si je všetkými istá, je pripravená na novú rolu vo svojom živote.

Vek a zdravie

Vek je iba číslo, no od neho záleží veľa vecí, ktoré sa týkajú zdravia. Žena by si mala odpovedať na otázku, či je vo veku, kedy by bolo mať dieťa najideálnejšie (20-30 rokov) alebo sa jej šance pomaly znižujú (30+). Zároveň brať ohľad na svoj zdravotný stav.

Trápia ma nejaké choroby? Dokážem svoje zdravotné ťažkosti vyriešiť pred počatím? Držím sa zdravého životného štýlu? Budem mať aj o 3 roky energiu na to, starať sa denne o dieťa?

Žena si musí uvedomiť, že jej telo a zdravie dokážu výrazne ovplyvniť aj zdravie a vývin dieťaťa. Ak je všetko v poriadku, potom je po tejto stránke vek nepodstatným číslom.

Psychologické faktory

Mať dieťa, to nie je len užívať si prechádzky s kočíkom. Je to náročná úloha v živote ženy, ktorá si najmä v prvých mesiacoch vyžaduje veľkú trpezlivosť. Žena by si mala byť vedomá, že to zvládne nie len fyzicky, ale aj psychicky.

Zvládnem prebdené noci? Budem viesť svoje dieťa k správnym hodnotám? Dokážem mu dať svoju plnú pozornosť?  Nebude mi chýbať môj terajší štýl života? Sú veci, ktoré by som do narodenia dieťaťa chcela ešte zažiť?

Výskumy tvrdia, že ľudský mozog sa naplno vyvinie po 25. roku života, čo môže znamenať, že až po tejto hranici, to má žena „v hlave usporiadané“.

Ekonomická situácia

Toto je bod, ktorý mnohé páry neberú zodpovedne, no je azda tým najdôležitejším. Žena sa môže cítiť byť dobrou matkou v 19, ale aj 34 roku života. No v každom veku by mala byť finančne a materiálne zabezpečená tak, aby dieťaťu poskytla bezpečný domov a všetko pre jeho zdravý vývin.

Najmä náklady na novorodeniatko sú v tejto dobe značne vysoké. Žena si musí uvedomiť, či má na to, aby sa nedostala do finančných ťažkostí. Rovnako tak, či má stály domov, v ktorom môže dieťa vychovávať. Chodiť z podnájmu do podnájmu a byť závislou na pomoci od druhých, nie je dobré ani pre matku, ani pre vývin dieťaťa.

Byť slobodnou matkou nie je nič zlé či neobvyklé, no je to náročnejšie. Dieťa však potrebuje oboch rodičov. Aj matka potrebuje mať po boku niekoho, kto jej v každom smere pomôže.

Ak si zdravá a dokážeš sa o bábätko postarať z emocionálneho i materiálneho hľadiska, potom je jedno, koľko rokov máš. No podľa odborníkov z hľadiska medicíny a psychológie je na to ideálny vek od 25 do 30 rokov.

Zdroj: medicalnewstoday.com, psychologytoday.com, academic.oup.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.