Unsplash/Logan Fisher

Vesmír ťa môže zastaviť rôznymi spôsobmi. Buď ťa zasiahne choroba, peňažná kríza, či výpoveď v práci. Po novom ľudstvo zasiahla koronakríza. Ale neboj, nechcem tu písať o niečom, čoho je všade aj tak nadbytok. Chcela by som sa s tebou podeliť o to, ako toto zastavenie môžeš využiť vo svoj prospech. 

Samozrejme, nie je na tom nič skvelé, keď na teba príde chrípka, ani hocijaká iná kríza. Sú to všetko náročné životné obdobia, ktoré treba prekonať. Ale vo všetkom zlom môžeš vidieť aj niečo dobré. Dobrý hráč vie zahrať dobrú hru s hocijakými kartami, aké na ruke má, a o tomto je aj tento článok.

Keď si zrazu doma …

… medzi štyrmi stenami, už z akéhokoľvek dôvodu, či je to chrípka, dočasný výpadok tvojej firmy, nedostatok financií, či rozchod. Alebo, keď jednoducho nemáš inú možnosť, ako ostať doma a nedokážeš s vecami pohnúť, vedz, že v takej situácii máš ešte šancu niečo zmeniť.

Je to obdobie, keď sa môžeš ponoriť do seba, do svojej duše a hľadať odpovede na mnohé otázky, premýšľať o veciach, o ktorých inak nemáš čas premýšľať. Môžeš robiť veci, na ktoré inokedy nemáš čas, ako napríklad, prečítať si nejakú knihu, pozrieť dobrý film, vyskúšať nový recept a podobne.

Ja by som sa chcela venovať práve tomu nahliadnutiu do seba. Je to akási forma meditácie. Konečne si len ty a tvoje myšlienky a pocity. Chvíľa, keď si nečinne doma je najlepším obdobím, kedy sa môžeš venovať svojmu osobnému rozvoju, svojim uviaznutým emóciám, krivdám, odpusteniu.

Môžeš v sebe nájsť odpovede na mnohé otázky ako napríklad:

  • Prečo som ochorela? Je už všeobecne známe, že choroba vzniká v hlave z rôznych duchovných príčin. Mohli to byť pocity krivdy, hnevu, strachu, bezmocnosti. Čo ťa oslabilo?
  • Prečo som práve teraz som dostala výpoveď/Prečo mám teraz finančnú krízu? Aj keď ti v živote nastane takáto situácia, niečo to určite znamená. Hľadaj v sebe odpoveď na otázku, či ťa daná práca napĺňala, či ti nebrala čas alebo energiu. Či si veľa v živote neutrácala alebo či si neplytvala svojou energiou navyše. Určite v sebe nájdeš odpoveď a možno sa vydáš úplne inou cestou, ktorá ťa urobí šťastnejšou.
  • Prečo mi stroskotal vzťah? Odpoveď na túto otázku by ti mala byť jasná. Kto urobil chybu? Čo môžeš do budúcna napraviť? Čo o tebe vypovedajú tvoje reakcie na túto situáciu? Možno prišiel čas na to venovať sa sama sebe. Venuj si toľko času, koľko potrebuješ pre seba, kým sa pustíš do ďalšieho vzťahu.
  • Odpustila som všetkým ktorí mi ublížili? Odpustili mi ostatní, ktorým som ublížila ja? Toto je veľmi dôležitá otázka, pretože s odpustením prichádza uzdravenie a úľava.
  • Prečo sa mi opakujú niektoré udalosti v živote dookola? Čo ťa majú naučiť? Čo máš robiť inak? Má to súvis s tvojou minulosťou? Čo zo seba vyžaruješ?
  • Prečo sa cítim nešťastná? Čo mi v živote chýba? 
  • Som vlastne šťastná? 

Toto sú najdôležitejšie otázky, na ktoré by si mala hľadať odpoveď pravidelne. A ver, že odpovede sa ukrývajú hlboko v tebe. Iba je potrebné ich počúvať a neklamať sama sebe. Buď k sebe úprimná a riaď sa svojim vnútrom.

Smutná pravda je, …

…, že žijeme v takom bláznivom kolotoči, že na takýto rozhovor so sebou nemá nikto čas. Sme tak zaneprázdnení prácou, povinnosťami, službami iným, že úplne zabúdame na tieto základné otázky. Na seba. Keď nás vesmír zastaví a musíme byť doma nečinní, naša myseľ nám potichu tieto otázky podsúva. Je len na nás, či na to budeme reagovať alebo nie.

Je skvelé, ak sa začneme počúvať a „rozprávať“ sa so sebou. Je skvelé, ak nájdeme odpovede na niektoré otázky, a že sme odhodlaní niektoré veci vo svojom živote naozaj zmeniť.

Čo je však smutné, je to, že ak sa vrátime do svojho života, do toho kolotoča, veľmi rýchlo zabudneme na to, čo sme si sľúbili. Čo sme si povedali. Nakoniec možno ani nič nezmeníme. Iba ďalej riešime povinnosti a iných ľudí. Stále dookola a to až do vtedy, pokiaľ nás vesmír nezastaví znova.

Vesmír, duša, telo, hovor tomu ako chceš, nás  vždy zastaví, ak si máme niečo uvedomiť. A bude nás zastavovať dovtedy, pokiaľ sa skutočne z niečoho neponaučíme. Berme krízy, ktoré nás zasiahnú ako príležitosť niečo zlepšiť. Ako príležitosť nahliadnúť do seba!

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife