Pexels/Elina Fairytale

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Rešpekt zo strany dieťaťa k rodičovi je potrebný. Hlavne v týchto časoch, kedy si niektoré deti dovolia naozaj veľa. No tak, ako je potrebný tento rešpekt, je potrebný aj zo strany rodičov ku svojmu dieťaťu.

Prinášame ti postup na to, čo by si mala robiť, ak ťa rodičia pri rozhovoroch nepočúvajú a myslíš si, že ťa ani nerešpektujú.

Na začiatku s nimi súhlas

Perfektným začiatkom debaty je, ak s nimi budeš najprv súhlasiť. Povieš im, v čom majú pravdu, v čom sa vaše názory zhodujú a že si veľmi rada, keď sa s nimi môžeš takto porozprávať.

Následne by si mala začať hovoriť o tom, čo ťa trápi, ťaží na duši a v čom by si chcela, aby ťa rodičia pochopili a podporili. Keď komunikáciu začneš takto, máš vyššiu šancu toho, že ťa vypočujú až do konca.

Vyjadruj svoj názor milo

Druhý krok, ktorý by si mala zvoliť, je láskavý a milý tón hlasu. Keď vieš, že si s rodičmi v niečom nerozumieš, akceptuj to, no zároveň sa to snaž zmeniť. Nie krikom, nie nenávisťou, výčitkami alebo zvýšeným hlasom.

Snaž sa im to povedať s nehou v hlase, aby vedeli, že ty si ich vážiš a máš v úcte. Správanie ľudí je často len zrkadlom, takže keď sa k nim budeš správať milo ty, po čase sa začnú správať milo a s úctou aj oni k tebe.

Požiadavku po čase prediskutujte

Čím by si mala snaženie o rešpekt ukončiť? Tým, že aj keď sa ti bude zdať, že je tvoja snaha márna, oživ debatu po pár týždňoch a začni rozoberať tému znovu. Im sa tvoje názory a nápady uležia v hlave, porozmýšľajú o nich a po čase budú ochotní si ich vypočuť ešte raz a možno s nimi aj súhlasiť.

Nie nadarmo sa hovorí, že opakovanie je matkou múdrosti (aj keď teraz v inom kontexte, no stále budeš mať šancu na úspech).

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife