Si vo vzťahu, ktorý má svoje muchy, no cítiš sa v ňom spokojná. Veď nikto nie je dokonalý. Dôležitejšie je, aby vám to klapalo. Nájdu sa však i fungujúce partnerstvá, no nie sme v nich skutočne šťastné. Nad dôvodom často premýšľaš, pretože snaha z tvojej strany je ozaj veľká, no i napriek tomu nedostávaš od svojho priateľa to, po čom by si túžila. Cítiš, že si zaslúžiš viac, ale naďalej s ním zotrváš. Uspokojíš sa jednoducho s tým, čo máš. Myslíš si, že je to správne?

Skús si túto otázku položiť sama a nahlas. Napadá ti všeličo a v mnohých prípadoch prebehne aj akási uspokojivá odpoveď. Radšej budem v takomto vzťahu ako byť úplne sama. No zamysli sa ešte raz. Ak cítiš, že si zaslúžiš viac, je zlé mať aj v tomto smere isté nároky? Vedz, že si si odpovedala správne. A tak to presne je. Nepresviedčaj sa o opaku a buď voči sebe úprimná a úctivá.

Prečo sa uspokojíš s tým, čom máš?

V mnohých prípadoch zostávame pri človeku, ktorý sa k nám nespráva tak, akoby mal. Dôvodov môže byť viacero, ako napríklad nízke sebavedomie, strach či vytváranie si určitého ideálu partnera. Nevidíme dôvod, pre ktorý by si si mala o sebe myslieť, že nie si dostatočne fajn na to, aby si si zaslúžila po boku takého muža, ktorý by tvoju snahu a lásku ocenil viac. Nemusíš mať strach z toho, že si nikoho lepšieho nenájdeš. Práve naopak.

Nastav si svoje hranice a pokiaľ s nimi budeš vedieť správne pracovať, neprekročí ich ani tvoj partner. V žiadnom prípade si ho neidealizuj. Je to zbytočné.

Ako to môžeš zmeniť a ako si nastavíš svoje hranice?

Najskôr je potrebné, aby si si uvedomila jednu dôležitú vec. Čo vo vzťahu pre teba znamená málo alebo nedostatok niečoho? Skús rozlišovať to, čo je pre teba dôležité a tiež, čo od partnera očakávaš. Ide o jeho charakterové črty alebo o výzor, kariéru či spoločenský status? Aj tieto body môžu poukazovať na to, že aj „vďaka“ nim sa dokážeš uspokojiť s tým, čo máš.

Úzky súvis to má aj so spomínaným strachom či nízkym sebavedomím. Pretože si myslíš, že takého už nenájdeš. Často ideme práve za týmito vlastnosťami, no nedokážu nás naplniť tak, ako si srdce pýta. Len naše spoločné fungovanie spríjemnia, nič viac, nič menej. Urč si priority.

Sleduj svojho partnera od samotného začiatku, sleduj jeho charakter, správanie, zodpovednosť, plánovanie budúcnosti, záväzky, empatiu i to, či dokáže milovať, odpustiť, ale aj akceptovať. Veľmi ti to pomôže v rozhodovaní, či do takého vzťahu investovať alebo naopak nie.

Ak ti bude viacero z tohto chýbať, ver tomu, že s ním nebudeš šťastná tak ako túžiš. Môžeš sa samozrejme snažiť, ale nedostaneš od neho to, čo by si chcela i napriek obrovskej snahe. Pretože to nie je muž pre teba a nikdy sa k tebe nebude správať tak, ako to vidíš v romantických filmoch.

Aby si sa takémuto partnerstvu nabudúce vyhla, musíš sa jednoducho zamerať na to, aké hodnoty sú pre teba dôležité. Nezabudni na svoju sebaúctu, svoje sebavedomie a plnohodnotne si premysli, čo od neho naozaj chceš, potrebuješ a preferuješ. Tak si zároveň uvedomíš, aké správanie partnera budeš rešpektovať a ktoré už naopak nie.

Nezabudni, čo budeš vo vzťahu tolerovať, toho budeš maj čím ďalej tým viac.

Zároveň nezabúdaj byť takouto partnerkou aj ty. Nemôžeš len prijímať, ale musíš rovnako i dávať. Na lásku sú predsa dvaja. Pýtaj sa však samej seba aj naďalej, či to, čo očakávaš a požaduješ, dokážeš aj oplatiť a odovzdať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.