Občas sa to stane každej z nás. Stojí pred dvoma cestami či viacerými možnosťami, z ktorých si naozaj potrebuje vybrať iba tú jednu. Lenže ako máme vedieť, ktorá je tá správna? Nezáleží na tom, či si vyberáš nový rúž alebo si trápiš hlavu nad tým, ktorý z tých dvoch nápadníkov sa ti páči viac. Nerozhodnosť patrí k životu.

No kým niekto spraví svoje rozhodnutie veľmi rýchlo a rázne, iného to dokáže vnútorne zožierať priveľmi dlho a aj tak bude mať v hlave chrobáka s otázkou, či bol jeho výsledok správny. Prečo to tak je? Možno má človek strach z toho, že je na neho kladená istá zodpovednosť alebo sa bojí toho, že spraví chybu, za ktorú bude musieť niesť následky.

Ak sa v tomto vidíš a bojuješ s tým, potom je prvá a dôležitá vec, ktorú si musíš zapamätať to, že nie všetko má správne riešenie. 

Áno, možno si si vybrala rúž, ktorý ti až tak nesvedčí alebo nevieš, či ťa partner, ktorému si dala šancu, nesklame. No život nie je o správnych rozhodnutiach. Je o lekciách a skúsenostiach. Nie sme súčasťou dokonalej príručky, takže musíš za seba zahodiť obavy a vyťažiť zo svojich rozhodnutí čo najviac. Či už pre svoju prítomnosť alebo budúcnosť. A ak sa jedná o maličkosti, pamätaj, že tie ťa rozhodne nezabijú.

Keď tvoje premýšľanie ovplyvňuje veľkú časť tvojho bytia a chceš na tom trocha popracovať, máme pre teba pár dobrých trikov.

Prvým je niečo veľmi obyčajné, no pritom efektívne. Vezmi si pero a toľko papierikov, koľko možností je v hre. Napíš na ne jednotlivo „položky“, medzi ktorými sa rozhoduješ, pokrč ich a hoď do nejakej nádoby. Potom si rukou od srdca vytiahni jeden, ktorý sa stane tvojou odpoveďou.

Pointa je v tom, že sa tej odpovede držať nemusíš, ak sa stane to, že po jej prečítaní pomyslíš na to, že ťa tvoja voľba sklamala a radšej by si si vytiahla niečo iné. Práve to „niečo iné“ je to, po čom tvoje podvedomie naozaj túži.

Druhou možnosťou je osvedčená a známa metóda, ktorá sa nazýva aj pravidlom 10/10/10. S ním prišla redaktorka a motivátorka Suzy Welch a jej myšlienkou je, že ak stojíš pred závažnou životnou otázkou, na chvíľu sa zastav a odpovedz si na 3 veci:

  • Ako ma moje rozhodnutie ovplyvní o 10 minút?
  • Ako ma moje rozhodnutie ovplyvní o 10 mesiacov?
  • Ako ma moje rozhodnutie ovplyvní o 10 rokov?

Po tom, čo sa zamyslíš a prehodnotíš všetky okolnosti, budeš schopná rozhodnúť sa tak, ako ti to napovedá nie len srdce, ale aj zdravý rozum.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.