Asi každý vzťah si musí prejsť rôznymi obdobiami. Niekedy sú lepšie, inokedy problémovejšie. Podľa portálu Daily Mail existuje 6 štádií vzťahu, ktorými by si mal prejsť každý pár. Čo sa týka časových horizontov, ktoré uvádzajú, určite sa pre jednotlivé dvojice môžu mierne líšiť.

V ktorom z týchto šiestich štádií sa momentálne nachádzaš ty? Sedí to podľa teba na to, ako by mal vzťah naozaj vyzerať?

1. Spoznávanie sa (6 18 mesiacov)

Ide o najkrajšie obdobie, ktoré je doslova čarovné. Láska je medzi vami najsilnejšia a len pri pomyslení na neho máš v bruchu motýliky. Neustále sa usmievaš a všetci naokolo vidia, že si zamilovaná. V tomto štádiu ešte prehliadate chyby a negatívne stránky toho druhého, ale užívate si svoju prítomnosť.

2. Udomácňovanie sa (18 mesiacov 3 roky)

Pomaly sa začínate ustaľovať a nepotrebujete sa milovať desaťkrát za deň ako to býva na začiatku. Ide o horizont, kedy spolu páry začínajú najčastejšie žiť. S tým sa spája aj odhaľovanie reality a toho, akí partneri naozaj sú. Všetko sa však dá vyriešiť kompromisom.

3. Fáza vlastného potvrdenia (3 4 roky)

Obaja by ste si mali byť istí, či v tomto vzťahu chcete zotrvať alebo nie. Sami pre seba by ste si to mali potvrdiť a hlavne sa musíte utvrdiť v tom, že je to správne. Možno ste už museli riešiť aj prvé nezhody, no stále ich dokážete ustáť, pretože jeden druhého ľúbite.

4. Fáza spolupráce (5 14 rokov)

Ide o fázu, do ktorej sa nedostanú všetky dvojice. Ak to ale myslíte spolu vážne, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám to podarí. Začnete sa podporovať a pustíte sa do budovania niečoho väčšieho. Môže ísť o biznis alebo prípadne o vlastné bývanie a deti.

Toto obdobie môže byť prelomové aj v tom, že sa partneri začínajú zanedbávať, a vzťah tak môže rýchlo skĺznuť do stereotypu.

5. Fáza prispôsobenia (15 25 rokov)

S najväčšou pravdepodobnosťou už máte deti, možno aj dospelé. Čelíte tak novým výzvam, čo sa stane, keď sa deti osamostatnia. Je potrebné prispôsobiť sa novým veciam, novým pracovným príležitostiam a celkovému vnímaniu života.

6. Fáza obnovenia (25+ rokov)

Ak vydržíte spolu viac ako 25 rokov, ide naozaj o skutočnú lásku na celý život. Bola by si prekvapená, ale v takomto čase niektoré páry naberú druhý dych a začnú sa správať ako zamilovaní pubertiaci. Chcú obnoviť to, čo bolo medzi nimi na začiatku a žiadne povinnosti a záväzky im v tom už nebránia.

Zdroj: Daily Mail

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.