Katka Němcová je mladá zakladateľka luxusnej zoznamky Find L´Amour, ktorej cieľom je pomôcť každému s otvoreným srdcom nájsť lásku a spokojnosť v živote. V rozhovore nám prezradila, čo ju viedlo k jej terajšej kariére, ale dala nám aj pár typov ako získať a udržať si partnera. 

Hneď takto zo začiatku čo je podľa teba základ dobre fungujúceho vzťahu?

Otvorená myseľ a srdce, empatia, jasná komunikácia, nadhľad, kompromis, zmysel pre humor a samozrejme – láska bez očakávaní a bez podmienok, ktorá je o dávaní a o tom, že chcete pre svojho partnera to najlepšie. Základom zdravého partnerského vzťahu je samozrejme aj sebeláska. Veď ako môže človek milovať druhého, ak nemiluje samého seba?

Čisto zo zvedavosti. Stáva sa ti niekedy, že si hneď na začiatku vedela, že toto bude láska?

Keďže nič nie je definitívne a je len na samotnom človeku, aké semienka svojej budúcnosti zaseje a akým smerom sa rozhodne vo svojom živote vydať, nikdy by som si netrúfla povedať „toto bude určite láska“. Často si pomyslím „toto by mohla byť láska“, ale všetko závisí od oboch zúčastnených strán, či tomu budú chcieť obaja dať šancu a energiu. Sú ľudia, ktorí majú vo veciach jasno a ktorí sa neboja zamilovať, u nich je vyššia šanca, že to odhadnem správne, a sú zase ľudia, ktorí sú nepredvídateľní a ktorí často ani sami nevedia, čo chcú – ako to potom môže vedieť ich osobný matchmaker? Mne osobne stačí pár sekúnd na to, aby som si povedala áno, toto môže byť láska. Dokážem sa zamilovať veľmi rýchlo. Ak to podobne cíti aj druhá strana, nevidím dôvod strácať čas a hrať hry. Zábavy si člověk užije dosť aj vo vzťahu (smiech).

12715907_1055117724530845_1718118915301931891_o

Organizujete speed dating a singles night zoznamovacie eventy. Mňa by zaujímalo ako prebiehajú prvotné stretnutia medzi potenciálnym párom. Ja si viem predstaviť, že by som bola tak nervózna, že by som nebola schopná sa ani predstaviť. Máš nejaké triky ako odľahčiť situáciu?

Niektoré naše zoznamovacie akcie sú viac a iné menej formálne. Presný program je niekedy až do posledného momentu otvorený podľa skupiny ľudí, ktorá sa prihlási na tú-ktorú akciu. Ľudia prechádzajú rôznymi disciplínami od 4-minútového rýchlorande až po tanec so zaviazanými očami. Trikov ako odľahčiť prvotné momenty zoznamovania sa je veľa, niektoré uvádzame na sociálnych sieťach a weboch Find L’Amour od dôkladnej mentálnej prípravy až po dokonalý styling. Základom je ukázať sa v tom najlepšom, ale zároveň pravom svetle. Ľudia (nielen muži!) sú veľmi vizuálni, nepodceňujte však aj ďalšie zmysly. Nevhodný outfit či netaktné a nedžentlmenské správanie vám môže raz a navždy zavrieť dvere pred potenciálnym vzťahom. Na začiatku akcií pomáhame účastníkom otvoriť sa, či už prostredníctvom prírodných esenciálnych olejov (ja a môj kolega Ondřej Nesměrák sa zaoberáme aromaterapiou), alkoholického opojenia či príjemnej spoločnosti členov Find L’Amour tímu a príjemných hostesiek. Účastníkom vždy zdôrazňujem, aby mali otvorenú myseľ a srdce a nechali sa unášať prúdom Find L’Amour energie. Práve tí, čo bývajú v úvode najviac nervózni, si to v konečnom dôsledku, keď sa poriadne uvoľnia, najviac užijú.

Veľkým trendom vo svete je blížiť sa k čo najväčšej rovnosti medzi mužom a ženou. Do akej miery toto ovplyvňuje proces hľadania si partnera a samotného randenia?

Rovnosť medzi mužom a ženou je dnes veľmi pretriasaná a často nesprávne pochopená téma.  Niet sa potom čo čudovať, keď ženy na seba preberajú mužské role a muži zabúdajú na svoju rolu silného a dominantného ochrancu a lovca. Keď muž a žena nemajú vyvážené svoje mužské a ženské energie a nie sú v súlade so svojim vnútorným mužom či vnútornou ženou, vznikajú vo vzťahu k samému sebe i k ostatným rôzne problémy. Na dennej báze počúvam od žien vety typu “muži sa ma boja”, a od mužov “ženám nie je nič dobré”. Všetko je to o tom, akú vysielate energiu. Ak žena vysiela k mužovi energiu “ja všetko zvládnem sama, ja ťa vlastne nepotrebujem”, nemôže sa potom čudovať, keď sa jej muži stránia. Naši klienti majú kedykoľvek v priebehu hľadania partnera a procesu randenia možnosť využiť aj doplnkové služby Find L’Amour v podobe koučingov, osobných sedení a terapií, kde pracujeme aj s témou mužských a ženských energií.

11794633_948193101889975_8337049153835951724_o

Klientov máte z celého sveta. Toto môže vytvoriť problémy čo sa týka jazyka ale aj kultúry, viery alebo predstavách o budúcnosti. Ako sa snažíš predísť týmto rozdielom?

Každého predstava o ideálnom partnerovi je iná (našťastie). Niekto chce výlučne partnera zo svojej krajiny, iného zase láka exotika. Obvykle platí, že protiklady sa priťahujú. Protiklady však nemôžu spolu dlhodobo fungovať, ak nemajú obaja partneri rovnaké smerovanie. Rovnaké hodnoty a životné priority, podobné spirituálne vnímanie sveta, kultúrne zázemie, jazyková vybavenosť, rovnaký sexuálny drive, záujmy či zhodné predstavy o výchove detí a plánoch do budúcna ušetria v konečnom dosledku obom partnerom veľa energie. Na druhej strane som však za to počúvať hlas svojho srdca a nedať sa prevalcovať rozumom, veď láska je láska.

Je jasné, že tvojou prácou žiješ a tvoje skúsenosti ti ukázali ako chceš smerovať tvoju zoznamku. Povedz nám však o tvojich začiatkoch.

Narodila som sa v roku 1984, podľa čínskeho horoskopu som komunikatívny, bystrý a štedrý potkan. Už na základnej škole som dávala ľudí dokopy. Nikdy nezabudnem, ako sme v školskej družine hrali hru, kde som riadila skupinu detí a rozdeľovala ich so slovami “ty pôjdeš s tým a ty s tým a ja si zoberiem tohto”. Keď sme sa hrali na Šípkovú ruženku, ľahla som si do kresiel, povedala chlapcovi, ktorý sa mi páčil, ty budeš teraz hrať princa, ktorý ma oslobodí, zavrela som oči a nechala ho pobozkať ma a užiť si pocit víťazstva. Ťažká romantička v roli manažerky (smiech). V priebehu celej strednej školy som šéfredaktorovala časopisu, ktorý som sama založila. Bavilo ma riadiť tím a realizovať nové nápady viac-menej bez cudzieho zasahovania. Už v tej dobe som vedela, že chcem mať jedného dňa vlastný biznis. Táto túžba sa znásobila v zamestnaniach, kde som dávala práci veľmi veľa, ale nebola som dostatočne ohodnotená. Nechcela som otrokárčiť v prospech niekoho iného. Sú ľudia, ktorým stačí plniť sny iným, ja si preferujem plniť svoje vlastné sny. Pracovná skúsenosť, ktorá ma najviac posunula smerom k matchmakingu bol recruitment, kde som ako headhunter matchovala ľudí s prácou ich snov. Naše pracovné pohovory obvykle skončili tým, že sa mi ľudia zdôverovali s veľmi osobnými vecami. Šéf sa vždy hneval, že idem príliš do hľbky, mňa tá hľbka ale nesmierne bavila a fascinovala.  Potom som precestovala polku sveta. Stretla som obrovské množstvo zaujímavých a inšpiratívnych ľudí. S niektorými z nich doteraz spolupracujem, napríklad v rámci Find L’Amour ambassador programu, kde mi ambasadori na proviznej báze dohadzujú single ľudí z krajín, kde žijú. Stretla som samozrejme aj veľa profíkov vo svojom odbore, od Shanghaja cez Londýn až po New York, ktorí ešte znásobili môj drive byť úspešná a pozitívne ovplyvniť životy ľudí.

V akej rodine ste vyrastala?

Mám veľmi dobrú karmu. Vyrastala som v intelektuálnej, otvorenej a liberálnej rodine, kde rodičia – mama riaditeľka školy a otec vojak – sú dodnes spolu. Mňa aj mojich súrodencov rodičia aj starí rodičia podporovali v tom, čo nás bavilo. Boli prísni, nerozmaznávali nás, zároveň nám však dali priestor ísť vlastnou cestou a používať vlastnú hlavu. Keďže ma nenútili do toho, k čomu som nemala vzťah, o to viac som sa mohla venovať aktivitám, ktoré ma bavili, od tanca a hudby cez písanie až po cudzie jazyky. Keď som na vysokej po štyroch rokoch skúšania v poslednom 5. ročníku nakoniec získala štipendium na štúdium na jednej z najlepších mediálnych škol v Európe, rodičia mi pomohli zobrať si požičku ako doplnok nedostačujúceho štipendia. Za to, že ma tak dobre vychovali a ze mi dali vzdelanie, ktoré mi pomohlo otvoriť mnoho dverí doma i v zahraničí, som im nesmierne vďačná, samozrejme tak ako za mnohé ďalšie veci. Boli síce aj časy, kedy sa len chytali za hlavu nad mojimi pre nich nepochopiteľnými úletmi od dobrudružných a nebezpečných ciest stopom v Európe a Austrálii, cez vzťahy s cudzincami najroznejších národností až po rozhodnutie vstúpiť do neistoty nestabilného príjmu a rizika, ale všetko sa to s nadhľadom ustálo.

12744601_1050637991645485_9152834724004946965_n

Často spomínaš tvoj tím ľudí a zdôrazňuješ ako je dôležité si vybrať tých správnych ľudí. Podľa čoho si si vybrala ľudí do tímu?

Keď máte správnych ľudí na správnych miestach, úspech je zaručený. Mám rada pozitívnych a pracovitých ľudí s vysokým IQ a EQ. Silný charakter, zahraničné skúsenosti a tímový spirit sú veľkou výhodou. Musím vidieť, že sú zapálení pre oblasť, v ktorej chcú pracovať. Nadšenie však nestačí, treba byť hlavne vytrvalý a nenechať sa skoliť prvým neúspechom, ako to bolo v prípade niekoľkých ľudí s veľkým, ale nevyužitým potenciálom, s ktorými som sa musela v priebehu posledných dvoch rokov rozlúčiť. V neposlednom rade musia vidieť pridanú hodnotu Find L’Amour a vstupovať do hry s dobrou motiváciou.

Ceny za matching služby nie sú najnižšie preto predpokladám, že aj klientela je podľa toho profilovaná. Ako propaguješ svoj biznis, aby si zaujala zákazníkov a aby boli ochotní zaplatiť za tvoje služby?

Snažiť sa určiť cenu lásky je ako určovať cenu zdravia. Pravá láska je podobne ako zdravie na nezaplatenie. Určite mi mnohí dajú zapravdu, že život bez lásky (nielen partnerskej) je iba obyčajnou existenciou. Svoju cieľovku, ktorou sú inteligentní, aktívni a úspešní  ľudia vo veku 25 až 50 rokov hľadajúci seriózny a dlhodobý vzťah, oslovujem predovšetkým online komunikačnými kanálmi. Svoje služby nikomu nevnucujem, som tu pre všetkých, ktorí sú otvorení a odhodlaní zmeniť svoj život k lepšiemu a svoj status zo single na double.

Čo sa týka vzťahu s klientom, ten musí byť vyvážený. Aby sme sa dostali k želanému výsledku, je doležité, aby obidve strany dávali do prípadu rovnaké množstvo energie. Nie je to len o peniazoch. Výsledkom môže byť nájdenie samého seba, čo vo finále v 99% vedie k nájdeniu vhodného partnera.

Túžbu mať partnera by som prirovnala k túžbe postaviť si dom. Ak budete len snívať o tom, že raz budete mať dom, ale nič pre to neurobíte, nikdy ho nezískate. Ak však začnete tvrdo makať smerom k vytúženému cieľu a vložíte do toho adekvátne množstvo prostriedkov, nie je možné, že neuspejete. Až ten dom postavíte, musíte sa oň starať. A tak je to aj so vzťahom. Nič sa neudeje samo od seba. Hlášky typu “to chce čas” sú len “kecy v kleci”.

11313065_930110343698251_5085878491395850800_o

Nevnímajú ľudia slovo zoznamka negatívne? Ja sama, keď to počujem si spomeniem na svoje Tinder skúsenosti a utekám.

Nie je zoznamka ako zoznamka. Je obrovský rozdiel medzi online datingom či povrchnými mobilnými aplikáciami a privátnym hľadaním partnera vašim osobným matchmakerom, ktoré je zamerané na kvalitu a nie kvantitu. Každý vníma zoznamky zo svojho uhla pohľadu na základe vlastných zážitkov, skúseností a inteligenčnej a emočnej kapacity. Faktom zostáva, že dobrý matchmaker vám ušetrí kopec času a energie riešením šitým priamo vám na mieru.

Si žena v biznise, čo veľmi obdivujem. Čo si myslíš, že sú tvoje najväčšie prednosti, ktoré ti dopomohli dosiahnuť úspechy?

Ja obdivujem každého biznismana či biznismanku, ktorí dosiahli svoj úspech tvrdou a poctivou prácou a ktorí si popri tom, že niečo vybudovali, zachovali svoju vlastnú tvár. Čo máte na mysli pod slovom úspechy? Pre mňa je najvačším úspechom to, že som zdravá, že mám slobodu žiť svoj život tak, ako chcem ja sama, že mám svoj život pevne vo svojich rukách a nenechám sa pasívne unášať prúdom. Vždy som bola veľmi optimistická, cieľavedomá s pevnou voľou, pracovitá, sebakritická, vždy som chcela inšpirovať a byť inšpirovaná, úprimne ma zaujímal svet a ľudia… Meditácia mi pomohla otvoriť sa, udržovať si nadhľad, zbaviť sa strachu, byť empatickejšia a vedieť sa naladiť na vlnovú dĺžku rôznych typov ľudí. Do vienka som dostala aj obrovský dar silnej intuície, ktorá je mojím najvernejším priateľom a ktorú nikdy nepodceňujem. Za svoju najvačšiu prednosť v súvislosti s biznisom považujem proaktívny “can do” prístup, pri ktorom nič nie je nemožné. Popritom zároveň pamätám na pominuteľnosť všetkého. Jediné, čo si človek so sebou odnesie do hrobu, sú prežitky v mysli, preto sa snažím o to, aby boli čo možno najpozitívnejšie.

11224389_976500479059237_1330573365311496757_o

V tvojich plánoch si spomínala mobilnú aplikáciu. Ako sa bude odlišovať už od zavedených aplikácií ako Tinder, OKCupid a podobne?

Nerada by som predbiehala a hovorila o vajci predtým, než ho sliepka znesie. Trh je zahltený povrchnými mobilnými aplikáciami a my momentálne hľadáme spôsob a prostriedky, ako prísť na trh s niečím prevratným, prvoradým cieľom čoho nebude zbohatnúť, ale dlhodobo skvalitniť hodnotu života našej cieľovej skupiny.

Nakoniec nám povedz nejaký vtipný zážitok, čo sa stal pri tvojom matchingu.

Vtipných zážitkov by som mohla vysypať z rukáva desiatky, či už mojich vlastných alebo zážitkov mojich klientov. V rýchlosti mi teraz napadli klienti, ktorí uháňali mňa samotnú; muž, ktorý sa na rande s klientkou takmer zadusil rybacou kosťou; klientka čo na prvej schôdzke strčila mužovi po pár minútach pod stolom nohu do rozkroku; klientka čo utiekla z rande s najkurióznejšou výhovorkou; klient, ktorý precestoval za klientkou, ktorá na poslednú chvíľu trikrát zmenila miesto schôdzky, niekoľko krajín; muž, ktorý si prizval na prvé rande baviča; muž, ktorý akonáhle sa dozvedel vek klientky vzal radikálnu spiatočku; klient, ktorý až do poslednej chvíle randil so štyrmi ženami naraz… Príbehov je až-až, myslím, že svojim vnúčatám budem mať jedného dňa čo rozprávať…

 

Zdroj fotky: archív Kataríny Němcovej