Máme pred sebou posledný prázdninový víkend a ak rozmýšľaš, kam by si išla na víkend, máme pre teba jeden tip. Juh stredného Slovenska, konkrétne oblasť Novohradu, nie je až tak známa, no aj napriek tomu sa tu nachádza niekoľko krásnych miest, ktoré určite stoja za návštevu. 

Cestovný ruch v Novohrade sa pomaly, ale isto rozrastá a ak máš cestu do Lučenca a jeho okolia, určite nebudeš ľutovať. Na svoje si príde naozaj každý.

Hrad Šomoška a kamenný vodopád

Zrúcanina hradu sa nachádza na slovensko-maďarskej hranici a môžeš sa sem dostať dvoma cestami. Dlhšia vedia z dedinky Šiatorská Bukovinka, no ak sa ti nechce veľmi peškovať, odporúčame zájsť za hranice do obce Somoskő, kde môžeš zaparkovať takmer priamo pod hradom.

Za unikát môžeme jednoznačne považovať kamenný vodopád, ktorý nájdeš na severovýchodnej strane hradného kopca. Je tvorený z kamenných čadičových stĺpcov a v jeho blízkosti natrafíš určite aj na kamenné more – veľkú plochu tvorenú len z kameňov.

Haličský zámok

Zámocký hotel Galicia Nueva sa nachádza v obci Halič, len pár kilometrov od Lučenca. Zámok prešiel kompletnou rekonštrukciou a od roku 2016 ponúka rôzne služby. Vo vnútri sa môžeš ubytovať, dobre najesť, prípadne zrelaxovať vo wellnesse. Zámok je dokonca obľúbeným miestom na konanie svadieb. A keď už budeš v Haliči, priamo pod zámkom odporúčame navštíviť Pizzeriu Zbrojnica, kde robia jednu z najlepších pízz v okolí.

Synagóga v Lučenci

Lučenská synagóga je registrovaná ako národná kultúrna pamiatka, pričom prešla taktiež kompletnou rekonštrukciou a od roku 2016 je sprístupnená aj návštevníkom. Lučenec bol kedysi židovským mestom a práve v Synagóge  je prístupná stála expozícia židovského kultúrneho dedičstva. Okrem toho sa v nej zvyknú organizovať rôzne podujatia a výstavy.

Morské kúpalisko Miraj

Posledné teplé dni môžeš využiť aj na okúpanie a ideálnym miestom je morské kúpalisko Miraj, ktoré sa nachádza priamo nad mestom Lučenec. Aspoň na chvíľu sa budeš cítiť ako pri mori, pretože v bazénoch nájdeš morskú slanú vodu. V areáli tiež nájdeš tobogany či minigolf.

View this post on Instagram

☀️😎

A post shared by Erika Kroell (@erikakroell) on

CHKO Cerová vrchovina

Ak uprednostňuješ skôr turistiku, určite odporúčame navštíviť Cerovú vrchovinu, ktorá je vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Nájdeš tu nádhernú prírodu a môžeš si vybrať z viacerých turistických trás podľa dĺžky a obtiažnosti.

Hrad Divín a Fiľakovský hrad

Pár kilometrov od Lučenca nájdeš aj dve zrúcaniny hradov. Jeden sa nachádza v obci Divín a druhý v meste Fiľakovo. Ak máš rada spoznávanie hradov, určite by si tieto dve miesta nemala vynechať.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.