Pozná to snáď každá z nás. Keď sa nám konečne podarí schudnúť, nechceme pribrať žiadne kilo naspäť, logicky. Jojo efekt je bohužiaľ častým javom po radikálnom chudnutí a len skutočne silná vôľa sa mu dokáže vyhnúť. Čo však robiť, aby ťa už nikdy nepostihol?

Chudnutie je zložité. Venuješ mu celý svoj čas a chceš, aby ti tá ťažko vymakaná postava aj vydržala, keď si sa tak snažila. Občas sa však dostaví neželaný hosť – jojo efekt. Znamená, že to, čo si schudla, znovu priberieš naspäť a ešte horšie, možno naberieš aj viac. Zabrániť mu, pokiaľ vieš, ako na to.

Chudni pomaly

Čím rýchlejšie chceš schudnúť, tým viac môžeš očakávať, že sa jojo efekt dostaví a váha ti pribudne na pôvodnú alebo ešte vyššiu váhu. Žiaden strach! Predísť sa tomu dá tým, že budeš chudnúť skutočne pomaly. Drastická diéta predsa ešte nikdy nikoho nespasila.

Pravidelne jedz

Vyhni sa hladu pravidelným príjmom jedál s obsahom všetkých makronutrientov, čiže bielkovín, tukov a aj sacharidov, ktorých sa báť nemusíš. Ideálne, ak budeš jesť 4 – 6 jedál denne v malých množstvách. Stále budeš zasýtená a chúťky ťa naháňať určite nebudú.

zdroj: www.pexels.com

Povedz si NIE

Obdobie po diéte, keď už sme nastúpili na zdravú stravu a udržiavanie váhy sa strieda s chuťami na sladké a slané zároveň. Niekedy, jednoducho máš chuť vyjesť chladničku a nenechať tam ani omrvinku, avšak musíš si vedieť povedať NIE. Ak máš chúťky, daj si raz za deň nejakú sladkosť, ktorú budeš vnímať ako jedlo na dušu. Predsa nikto z jedného nezdravého jedla nepribral, rovnako ako nikto z jedného zdravého jedla neschudol.

Dbaj na dobrý spánok

Ďalším podstatným bodom, ktorý zabráni jojo efektu je dostatok kvalitného spánku. Podľa odborníkov je najlepšie spať šesť až osem hodín. Záleží len na tebe. Ak si však dobrý spánok nedopraješ, môžeš očakávať, že vlčí hlad na teba príde v priebehu dňa, lebo tvoje telo nedostalo dostatok energie počas spánku.

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.